Merkez Bankası faiz indirecek mi?

Merkez Bankası faiz indirecek mi?

Merkez Bankası'nın perşembe günü yapacağı toplantıdan çıkacak faiz kararını piyasalar merakla bekliyor. Vatan yazarı Ağaoğlu'na göre MB bu defa indirim yapacak

A+A-

Merkez Bankası'nın perşembe günü yapacağı toplantıdan çıkacak faiz kararını piyasalar merakla bekliyor. Vatan yazarı Ağaoğlu'na göre MB bu defa indirim yapacak. Ağaoğlu'nun Merkez Bankası'nın faiz kararı ve yine piyasaarın yakından takip edeceği S&P'nin cuma günü açıklayacağı Türkiye raporu hakkındaki yazısı şu şekilde:

Bu hafta için iki önemli olay Türk piyasalarını bekliyor. Merkez Bankası Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında 25 baz puanlık indirime gidebilir. Cuma günü de S&P, kredi notunu açıklayacak.

Geçtiğimiz iki gün Avustralya’nın Brisbane kentinde G-20 ‘Liderler Zirvesi’ yapıldı! Ukrayna konusunda Obama, Cameron ve Abbott’un eleştirilerine muhatap olan Putin’in G-20 toplantısının sonuç bildirgesinin yayınlanmasından önce Brisbane’i terk etmesi, zirvenin akılda kalan anılarından birisi olacak. Rus lideri Putin’e dört Rus savaş gemisinin “eşlik etmesi” de yine unutulmayacak!

Küresel iklim değişikliğine karşı güçlü ve etkili adımlar atılması gerektiği belirtilen nihai bildiride; genç işsizliğinin azaltılması, kadınların ekonomiye katılımının arttırılarak kadın-erkek arasındaki farkın azaltılması, nihai mal ticaretinin yanı sıra bileşenlerin ve hizmetlerin de serbest ticaretinin geliştirilmesi konusunda çaba harcanmasına karar verilmiş.

Bankacılık sistemlerinin güçlendirmesi, vergi tabanlarındaki erozyonun önlenmesi ve değerin yaratıldığı yerde vergilendirilmesi esasının geliştirilmesi, yolsuzluklar konusunda işbirliğinin yanı sıra 2017’den itibaren vergide bilgi paylaşımının güçlendirilmesi de bildirgede öne çıkan konuların başında geliyor. Enerji verimliliğinin arttırılması, daha güçlü dünya ticaret sisteminin kurulması, küresel iklim değişiklikleri ve Ebola konusunda işbirliği gibi “bir G-20 bildirgesinin olmazsa olmazlarına” da yer verilmiş.

Avustralya’da yapılan zirvenin bizim açımızdan bir önemi de önümüzdeki yıl G-20 liderliğinin Türkiye’ye devrediliyor olması. Başbakan Davutoğlu, gelecek yılın ev sahibi olarak zirvede bir sunum gerçekleştirdi. G-20’ye ev sahipliği yapacak olmamız 2015’te Türkiye için önemli bir olay olacak, Türkiye önümüzdeki yıl G-20 toplantısıyla da anılacak!

Rusya piyasayı tehdit ediyor

Bu hafta için iki önemli olay Türk piyasalarını bekliyor. İlki Perşembe günü yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısı. Toplantıdan herhangi bir değişiklik beklemiyorum. Ancak toplantı öncesinde kurların 2.2200’lere gerilemesi, petrol fiyatlarının 80 doların altında kalması TCMB’yi 25 baz puanlık bir indirim için cesaretlendirebilir. Enflasyon cephesinde herhangi iyileşme olmadan atılacak böylesi bir adım ekonomik olmaktan çok “siyasi” olarak algılanabilir. Diğer önemli bir olay Cuma günü S&P’nin not/görünüm açıklaması.

Petrol fiyatlarının düştüğü, IŞİD’in ilerlemesinin az çok kontrol altına alındığı bir dönemde herhangi bir “indirim” beklemiyorum. Olumlu havanın devam etmesi, TCMB’den bir indirim gelmemesi ve S&P de not/görünümü koruması durumunda; geçtiğimiz haftayı 50 günlük Basit Hareketli Ortalaması’nın (BHO) altında kapatan dolar/TL kurlarında bu haftanın sonlarına doğru 2.2085 seviyelerini test edebiliriz. Bu hafta bence en az iç piyasalar kadar yakından izlenmesi gereken Putin’in ülkesi Rusya! Rus piyasalarındaki yeni bir türbülans bizi de olumsuz etkileyebilir!

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.