Merkez Bankası faiz indiriminde sona yaklaştı

Merkez Bankası faiz indiriminde sona yaklaştı

Merkez Bankası, sadeleşmeye önümüzdeki aylarda aynı hızda devam etmeyebileceği ve sürecin sonuna giderek yaklaşıldığı mesajını verdi.

A+A-

Merkez Bankası'nın bugün ekonomistler ile gerçekleştirdiği toplantıya katılan bankacılar, TCMB'nin para politikasının önümüzdeki dönem seyrine ilişkin net mesaj vermekten kaçındığını ancak sadeleşmenin aynı hızda devam etmeyebileceği ve sürecin sonuna giderek yaklaşıldığı mesajı verdiğini söyledi.

Merkez Bankası (TCMB) faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği ve ölçülü olarak nitelendirdiği indirimlere haziran ayında da 50 baz puanla devam etti.

Toplantıya katılan Odeabank ekonomisti Şakir Turan, "Küresel koşullar dikkate alındığında üst bantta daha yavaş indirim yapılabileceği ama indirimlerin sonuna yaklaşıldığı sinyali veriliyor" dedi ve şöyle devam etti:

"TCMB aslında yeni bir sinyal vermedi. Mevcut verilere bakınca sadeleştirmenin devam edebileceğine işaret ediyor ama bunun hangi hızda devam edeceğinin enflasyon görünümü ve finansal koşullara bağlı olacağını belirtiyor. Ancak net taahhüt vermekten uzak, o günün koşullarına göre bakıp karar verecekleri bir çerçeve çiziliyor."

Ekonomistler, TCMB yetkililerinin bugünkü koşullarda koridorun genişliğini 150-200 baz puan olarak tanımladığını da belirtti.

'Sona yaklaşıldığını işaret etti'

Medley Advisors ekonomisti Nigel Rendell, TCMB yetkililerinin sadeleşme sürecinde sona yaklaşıldığına işaret ettiğini belirterek, "Bir veya iki ay daha faiz indirimi yapıldıktan sonra para politikası daha normal bir düzleme oturmuş olacak. Sadeleşme ortalama fonlama maliyeti haftalık repo faizi ya da civarına geldiğinde tamamlanacak. Ortalama fonlama maliyeti geriledikçe haftalık repo faizinde artış da göz ardı edilmiyor ancak en fazla 25 baz puanlık hareket olacağını düşünüyorum" dedi.

'Koşullar belirleyecek'

Deniz Yatırım Başekonomisti Özlem Derici de notunda, "TCMB yetkilileri sadeleşme sürecinde üst bant ile politika faizi arasındaki farkın oldukça azaldığını ve önümüzdeki 3-4 toplantıda buna devam edemeyeceklerini belirtti" dedi ve şöyle devam etti:

 

"Alışılagelmiş para politikası da faiz koridorunu içerir ancak tüm fonlama politika faizinden gerçekleşir. Sadeleşme sürecinin ne zaman biteceği konusunda PPK üyesi Abdullah Yavaş'a göre nihai politika faizi ortalama fonlama maliyeti ve bir hafta vadeli repo faizi arasında oluşacak. Önümüzdeki bir ya da iki ay içinde (nihai faizin) nerede oluşacağını koşullar belirleyecek. Yavaş, faiz koridorunun üst ve alt bantı arasındaki ideal farkın ne olması konusunda bir karara bağlanmadığını ancak 100-150 baz puan olarak beklenebileceği söyledi."   

TCMB Yetkilisi: Mesaj vermedik

Öte yandan TCMB'den bir yetkili yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası'nın faizlerin bundan sonra izleyeceği seyre dair bir mesajı bulunmamakta" dedi. Aynı yetkili, toplantıda yapılan açıklamanın genel bir ifade olduğunu ve faizlerin yönüne dair bir mesaj içermediğini belirtti.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya göreve geldiğinden sadece bir hafta sonra düzenlediği yılın ikinci enflasyon raporunda sadeleşme adımlarına devam edeceklerini, tek bir politika faizi ile daha dar ve simetrik bir faiz koridorunu hedeflediklerini zaten söylemişti.

"Biz tek politika faizine geçmediğimiz sürece para politikasına dair tartışmalar devam edecek" diyen Çetinkaya tek faizin hangi seviyede oluşacağına ilişkin nihai kararın ise ancak zamanla PPK tarafından verilebileceğini söylemişti.    

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.