Merkez Bankası küresel riskleri dikkate almıyor

Merkez Bankası küresel riskleri dikkate almıyor

JCR Eurasia Rating'in Başkanı Orhan Ökmen, Brexit sonucu beklenmeden faiz değişikliğine gidilmesinin TCMB'nin küresel riskleri dikkate almadığının veya önemsemediğinin göstergesi olduğunu söyledi

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating'in Başkanı Orhan Ökmen, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalma ya da ayrılma referandumu (Brexit) oylamasının sonucu beklenmeden faiz değişikliğine gidilmiş olmasının TCMB'nin indirim kararında küresel riskleri dikkate almadığının veya önemsemediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Ökmen, yaptığı yazılı açıklamada, "Brexit oylamasının hemen öncesinde, oylamanın sonucu beklenmeden Türkiye'de faiz değişikliğine gidilmiş olunması, Merkez Bankası'nın bu son indirim kararında küresel riskleri dikkate almadığının veya önemsemediğinin göstergesidir" dedi ve şöyle devam etti:

"Bundan sonraki faiz kararlarının tamamen içerdeki pozisyonlara ve ekonomik büyüme olanaklarını zorlayan siyasi beklentilere göre şekilleneceği yönünde endişeleri arttırmıştır."

TCMB önceki gün Murat Çetinkaya başkanlığındaki üçüncü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği ve ölçülü olarak nitelendirdiği indirimlere Haziran ayında da 50 baz puanla devam etti.

TCMB politika faizi ve koridorun alt bandını sırasıyla yüzde 7.5 ve yüzde 7.25 seviyelerinde sabit tutarken, faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel yüzde 9'a çekti. Böylece bu yıl üst üste yapılan dört indirimle üst bantta yapılan indirimler toplam 175 baz puana ulaşmış oldu.

Ökmen kredi maliyetlerinin düşürülmesini hedefleyen TCMB'nin bu son faiz indirim kararının, sadeleşme amacından ziyade gevşeme amaçlı olduğunu belirterek, "Ancak, finansal piyasalardaki kaynak/kredi dengesizliği, kredilerde beklenen faiz indiriminin gerçekleşmesini sınırlayacaktır" dedi.

JCR, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para ve yerel para notlarını "BBB-", not görünümünü ise "durağan" olarak derecelendiriyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.