Merkez Bankası yapamıyorsa ...

Merkez Bankası yapamıyorsa ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dolardaki hareketi değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını verecektir" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dolardaki hareketi değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını verecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Amerika ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle ilgili sizin sıkça eleştirileriniz var. Merkez Bankası da buna bir direnç gösteriyor ancak doların da hızlı bir yükselişi var. Piyasayı nasıl görüyorsunuz, süreç daha ne kadar devam edecek?" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, "Doların alçalması, yükselmesi bu süreci değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Bu şu anda Merkez Bankası'nın kabiliyetidir. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını o verecektir. Bize ait olan bir şey değil. Bize ait olan şey nedir? Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. Hükümetimiz Başbakan olduğum dönemde bu konuda birçok adımları atmışızdır. İhraca dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Hamdolsun ihracatımızı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara kadar çıkardık" ifadelerini kullandı.

"Keynes ile Smith'i vurdurmak suretiyle bir yere varamazlar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı döneminde "Kriz teğet geçecek" dediğinde kendisine yönelik eleştiriler olduğunu hatırlatarak, "Ekonomi dünyada çok ters gittiği dönemlerde, biliyorsunuz işte 'bizi teğet geçecek' dediğim zaman da dalga geçen birçok kesim vardı. O zaman da Merkez Bankası çok farklı şekilde yalpalamalar yapıyordu ve teğet geçti. Gücümüze inanıyorduk. Şu anda da yine aynı şekilde Merkez Bankası'nın yaklaşımı doğru değildir. Yani Keynes ile Smith'i vurdurmak suretiyle bir yere varamazlar. Keynes mi Smith mi? Oradan hangisini beğenir alırsan, onun neticesini de zaten ayrıca görürsün" diye konuştu.

Kendisinin yıllardır "Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır", "Faiz sebeptir, enflasyon neticedir" görüşlerini savunduğunu dile getiren Erdoğan, "Fakat şu anda Merkez Bankası'nın anlayışında ve bazı arkadaşlarımızın da anlayışında hala şu var: 'Enflasyon sebep, faiz neticedir.' Uygulamalar ortada, neticeler de ortada. Bu neticeleri görüyoruz. Bu neticeleri gördüğümüz halde hala burada direnmenin bir anlamı yok. Kaldı ki açık veriyor burada Merkez Bankası. Nedir? 'Eğer 1 puan aşağıya düşerse enflasyon, faizin düşürülmesini değerlendirebiliriz' diyor. Bu ne biçim bir mantıktır? Böyle bir şey olabilir mi? Ondan sonra gün ilan ediyor, o gün geliyor orada binde 8 açık kalmış, bu açıktan dolayı normal zamanda Para Kurulu'nu toplayacağız diyor. Hayırlı olsun" şeklinde konuştu.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.