Merkez reeskont limitini artırdı

Merkez reeskont limitini artırdı

Reeskont kredisi limiti 15 milyar dolardan 17 milyar dolara yükseltildi, bazı döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kapsamına alındı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2014 yılında 13 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen ihracat reeskont kredisi yoluyla TCMB rezervlerine sağlanan katkının getirilen yeni imkanlarla 2015 yılında 15 milyar ABD Doları'nın üzerinde olmasının beklendiğini açıkladı.

Merkez Bankası (TCMB) kullandırılan ihracat reeskont kredisine ilişkin limiti 15 milyar dolardan 17 milyar dolara yükseltirken, bazı döviz kazandırıcı hizmetler de reeskont kredisi kapsamına alındı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 45. maddesine istinaden çıkarılan Reeskont düzenlemeleri çerçevesinde firmalarca döviz üzerinden düzenlenmiş azami 240 gün vadeli senetlerin aracı bankalarca reeskonta getirilmesi karşılığında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ihracat reeskont kredisi kullandırılmaktadır.

2014 yılında 13 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen ihracat reeskont kredisi yoluyla TCMB rezervlerine sağlanan katkının getirilen yeni imkanlarla 2015 yılında 15 milyar ABD Doları'nın üzerinde olması beklenmektedir.

1. İhracatın yanı sıra döviz kazandırıcı hizmetlerden turizm hizmetleri, sağlık hizmetleri, müşavirlik, yazılım ve mühendislik hizmetleri, taşımacılık hizmetleri ile bakım ve onarım hizmetleri de reeskont kredisi kapsamına alınmıştır.

2. Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Türk Eximbank) ve ticari bankalar döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı için reeskont kredisi kullandırımına aracılık edebilecektir.

3. Ticari bankalara sevk sonrası ihracat reeskont kredisine ilave olarak sevk öncesi ihracatın finansmanı için de reeskont kredisi kullandırma imkânı getirilmiştir.

4. Faktoring firmalarına temlik edilen sevk sonrası ihracat alacaklarına ilave olarak döviz kazandırıcı hizmet ve sevk öncesi ihracat alacaklarına da bankalar aracılığıyla reeskont kredisi kullandırılması imkanı getirilmiştir.

5. Reeskont kredisi limiti 15 milyar ABD Doları'ndan 17 milyar ABD Doları'na yükseltilmiştir. Bu tutarın 15 milyar ABD Dolar'lık bölümü Türk Eximbank’a, 2 milyar ABD Dolar'lık bölümü ise ticari bankalara tahsis edilmiştir."

Euro cinsi hesap tutarlarına binde 2 komisyon

Diğer taraftan, Merkez Bankası, banka ve finansman şirketlerinin TCMB'de tutulan euro cinsi hesap tutarları üzerinden yıllık binde 2 komisyon alınacağını açıkladı.

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada, "Bankalar ve finansman şirketlerinin Bankamız nezdindeki bloke zorunlu karşılık ve iki gün ihbarlı döviz mevduat hesaplarında tutmakta oldukları euro cinsi döviz hesapları için günlük bakiye üzerinden aylık tahsil edilmek üzere yıllık binde 2 komisyon alınmasına karar verilmiştir" denildi.

Uygulamanın 1 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacağını belirten TCMB kararın Avrupa Merkez Bankası'nın 5 Haziran 2014 tarihinde ilan ettiği negatif faiz uygulamasının uzun bir süre daha devam edeceği yönündeki beklentiler çerçevesinde alındığını açıkladı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.