Merkez'den ekonomiye 3 milyar dolar ek kaynak

Merkez'den ekonomiye 3 milyar dolar ek kaynak

Merkez Bankası, reeskont kredilerini 17 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarırken, ilave 3 milyar dolarlık kısmı ticari bankaların kullanımına sundu.

A+A-

Merkez Bankası, reeskont kredilerini 17 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarırken, ilave 3 milyar dolarlık kısmı ticari bankaların kullanımına sundu. 

Merkez Bankası’ndan Reeskont Kredilerine İlişkin bir açıklama geldi. Açıklamada Merkez Bankası tarafından sağlanan reeskont kredisi imkanının kullanımının yaygınlaştırılması ve Bankanın döviz rezervlerine bu yolla sağlanacak katkının artırılması amacıyla bazı düzenlemeler yapıldığı kaydedildi. 

TİCARİ BANKALARA 3 MİLYAR DOLAR

Buna göre reeskont kredisi limiti 17 milyar ABD dolarından 20 milyar ABD dolarına yükseltildi. Bu tutarın 17 milyar ABD dolarlık bölümü Türk Eximbank’a, 3 milyar ABD dolarlık bölümü ise ticari bankalara tahsis edildi. 

FİRMALARA DAHA FAZLA KREDİ 

Merkez Bankası’nın yaptığı toplam kredi limitindeki artışa bağlı olarak firma bazında kredi limitleri; Dış Ticaret Sermaye Şirketleri için 300 milyon ABD dolarından 400 milyon ABD dolarına çıkarıldı. Diğer firmalar için ise kredi limitleri 250 milyon ABD dolarından 350 milyon ABD dolarına yükseltildi. 

Merkez Bankası açıklamasında, “Limit artışları çerçevesinde Bankamızın reeskont kredisi imkânının daha fazla kullanılacağı ve döviz rezervlerine katkının artış göstereceği öngörülmektedir” denildi. 

TCMB'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bankamız tarafından sağlanan reeskont kredisi imkanının kullanımının yaygınlaştırılması ve Bankamız döviz rezervlerine bu yolla sağlanacak katkının artırılması amacıyla aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:
Reeskont kredisi limiti 17 milyar ABD dolarından 20 milyar dolara yükseltilmiştir. 

Bu tutarın 17 milyar dolarlık bölümü Türk Eximbank’a, 3 milyar dolarlık bölümü ise ticari bankalara tahsis edilmiştir. 

Toplam kredi limitindeki artışa bağlı olarak firma bazında kredi limitleri  Dış Ticaret Sermaye Şirketleri için 300 milyon dolardan 400 milyon dolara, diğer firmalar için 250 milyon dolardan 350 milyon dolara yükseltilmiştir. 

Limit artışları çerçevesinde Bankamızın reeskont kredisi imkânının daha fazla kullanılacağı ve döviz rezervlerine katkının artış göstereceği öngörülmektedir." 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.