MESS 4. Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı'na katıldı

MESS 4. Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı'na katıldı

Türkiye’de alanında  ilk teknoloji merkezlerinden biri olacak MEXT’i hayata  geçirmeye hazırlanan MESS, Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) bağlı “Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı”na (C4IR Network) katıldı.

A+A-

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) bağlı “Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı”na (C4IR Network) katıldı. Türkiye’de alanında  ilk ve en kapsamlı teknoloji merkezlerinden biri olacak MEXT’i hayata  geçirmeye hazırlanan MESS, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde  yaptığı bu iş birliği ile dijital dönüşüm konusunda üstlendiği rolü  global arenaya taşıyor. 

Geçtiğimiz Eylül ayında Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum-WEF) platform üyeliğine kabul edilen ilk işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), iş birliğini bir üst  seviyeye taşıdı. Türkiye Sanayisini geleceğe hazırlamak için kurduğu MEXT Teknoloji Merkezi ile, WEF’in “Dördüncü Endüstri Devrimi
Merkezleri Ağı”na (Center for the Fourth Industrial Revolution Network-C4IR) katıldı. Davos’da imzalanan iş birliği ile MEXT, dünyada  çok az sayıda bulunan, WEF’e bağlı merkezlerden biri olarak  tescillendi.

MESS, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde imzalanan bu  iş birliği anlaşması ile Türkiye’yi ve MESS üyelerini, WEF’in  “Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı”nda temsil edecek. MESS’in  hayata geçirmeye hazırlandığı MEXT Teknoloji Merkezi bünyesinde  bulunacak Dördüncü Sanayi Devrimi Bağlı Merkezi, dünyada yürütülen tüm  teknoloji uygulamalarına dair ilk elden bilgiler edinecek, ileri  teknoloji uygulamalarını yaygınlaştırmak için Türkiye’ye özel projeler  geliştirecek. Kamu ile iş birliği içinde pilot uygulamalar ve bunlara  yönelik mevzuat önerileri geliştirme imkanlarına sahip olacak.
Nesnelerin interneti (IoT), Robotlar, Yapay Zeka (AI), Otonom Araçlar, Dronelar ve Blockzincir gibi pek çok kritik konu için yol haritaları  hazırlayacak.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol: “Türkiye’de sanayinin dijital dönüşümü konusunda üstlendiğimiz  öncü rolü global arenaya taşıyoruz.”

Sadece metal sanayisine değil, tüm sektörlere katma değer  sağlayacak bu iş birliğinden büyük gurur duyduklarını dile getiren MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Dünya Ekonomik Forumu  ile iş birliğimizin hem MESS üyelerine hem de ülkemize büyük fayda  sağlayacağına inanıyoruz. Yakın gelecekte açılışını yapmak üzere tüm  gücümüzle çalıştığımız teknoloji merkezimiz MEXT ile, Dördüncü Endüstri Devrimi ve dijital dönüşüm konusunda Türkiye’de öncü bir rol  üstlenmeye hazır olduğumuzu ifade etmiştik. Bugün, WEF iş birliği ile  söz konusu rolümüzü global arenaya taşıdığımızı söyleyebiliriz.
MESS’in, üyelerimizin ve Türkiye’nin bu kıymetli iş birliği ağından en  verimli şekilde faydalanacağına şüphem yok” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank:   “Kurulacak bu Merkez, çok taraflı işbirliklerine açtığı kapıyla  hem sanayicimize hem de kamudaki karar alma süreçlerine pozitif  katkılar sunacak.”

“Milli Teknoloji Hamlesi ruhuyla hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde, dijital dönüşümü ve inovasyonu odağımıza  aldık. Yüksek verimlilik, düşük maliyet ve esnek üretim yapısını  sanayiye hakim kılmak istiyoruz. Bunu başarmanın yolu sanayinin  teknolojiyle entegrasyonundan geçiyor. Gelişen teknolojiler, hem özel  sektör hem de kamu tarafında yeni gereksinimleri beraberinde  getiriyor. Yapay zekâ, büyük veri ve blokzincir gibi alanlarda  geliştirilen teknolojilerin uygulamaya geçiş aşamasında, kamu  politikalarının etkin ve esnek bir şekilde yeniden tasarlanması  önemli. Kurulacak bu Merkez, çok taraflı işbirliklerine açtığı kapıyla  hem sanayicimize hem de kamudaki karar alma süreçlerine pozitif  katkılar sunacak. Ayrıca bu sayede, ülkemizde atılan adımları küresel  platformlara taşıyarak, uluslararası politikalara yön verme şansına da  sahip olacağız” dedi.

Dördüncü Endüstri Devrimi ile birlikte yaşanan değişimin büyüklüğü  ve hızı göz önüne alındığında bu alanda süratle hareket edilmesi  gerektiğine dikkat çeken WEF Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezi Ağı Genel Müdürü Murat Sönmez “İş dünyası, devlet ve geniş ölçekte sivil  toplum bir araya gelebilirse, Türkiye’de kuracağımız bu teknoloji  merkezi ülke için çok faydalı olacak ve yeni teknolojilerin küresel  boyutta yörüngesini belirlemede Türkiye'nin söz sahibi olmasını  sağlayacaktır" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için İsviçre’de bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, Türkiye’nin Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı”na (C4IR Network) katılımını sağlayan işbirliği  anlaşması vesilesiyle ilgili forum temsilcileri ve MESS yetkilileri  ile bir araya geldi.  MEXT bünyesinde çalışacak Dördüncü Sanayi
Devrimi Bağlı Merkezi’nin yürüteceği faaliyetler hakkında bilgi aldı.

C4IR’nin hedefi kamu-özel sektör iş birliğinde teknolojik  gelişmelerden toplum için maksimum fayda sağlamak 

 Dünya Ekonomik Forumu’na bağlı olarak faaliyet gösteren “Dördüncü Endüstri Devrim Merkezleri Ağı-C4IR Network”, bilimsel ve teknolojik  gelişmelerin toplum yararına en iyi hizmet edecek şekilde uygulanmaya  konmasını hızlandırmayı hedefliyor. Kamuyla, özel şirketlerle,  akademisyenlerle ve sivil toplumla iş birliği içinde olan C4IR, çığır  açan teknolojiler etrafında şekillenen geleceğin güvenli, etik ve  sürdürülebilir olması için çalışıyor.

60. yılını kutlayan MESS, “yeni nesil sendikacılık” vizyonu  doğrultusunda Türkiye’yi Dördüncü Endüstri Devrimi ve dijital dönüşüm  konularında söz sahibi yapacak, dünya standartlarında bir teknoloji  merkezi olan MEXT’i 2020’nin üçüncü çeyreğinde faaliyete açmaya  hazırlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği  projede, yerli kaynaklarla geliştirilen, 10.000 metrekare üzerine  kurulu MEXT çatısı altında, üretimin her aşamasında görev alan  çalışanları dönüştürecek, deneyime dayalı eğitimler verilecek. Harvard  ve MIT Üniversiteleri’nin iş birliğiyle, yılda 30.000 çalışan, 2  yıllık bir eğitim planının parçası olacak ve gelişimleri yakından  takip edilecek. Oluşturulacak “Dijital fabrika”da hem parçalı üretimin  hem de galvanize çelik üretiminin dijital ikizi oluşturulacak.

Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme  organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü, MESS üyelerinin dijital  dönüşümü için bir yol haritası çizecek. Dijital potansiyel  değerlendirmesi kapsamında her üye iki yıllık periyotlarla takip  edilip güncellenecek. Dünya çapında en başarılı şirket ve kurumlar,  dönüşüm sürecindeki MESS üyeleriyle bu merkezde bir araya gelecek ve  bilgi alışverişinde bulunacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.