Metro'da bir garip satış hikayesi

Metro'da bir garip satış hikayesi

Metro Holding'in sahibi Galip Öztürk, borsada 85 kuruştan işlem gören 113 milyon hissesini 3.96 liradan yine kendi şirketi olan Efes Tur'a sattı

A+A-

Metro Holding'in sahibi Galip Öztürk, borsada 85 kuruştan işlem gören 113 milyon 54 bin adet Metro Yatırım hissesini 3.96 liradan yine kendi şirketi olan Efes Tur'a sattı. Satış ile ilgili açıklamanın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na geçilmesiyle birlikte grubun borsada işlem gören bütün hisseleri tavan fiyat veya tavan fiyata yakın seviyelere kadar yükseldi.

Hakkındaki 6 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan ve bu nedenle geçen yıl sonunda yurt dışına çıktığı ileri sürülen Galip Öztürk, yaklaşık 450 milyon liralık satış ile ilgili olarak bir internet sitesine yaptığı açıklamada, şahsi hisselerini tek bir yerde toplamak istediğini söyledi.

Öztürk, hisselerin satıldığı yine kendi şirketi olan Efes Tur şirketini bir yatırım şirketi haline dönüştürmek istediklerini bu nedenle şu anda 50 milyon lira olan ödenmiş sermayenin önce 500 milyon liraya ardından 1 milyar liraya yükseltileceğini de açıklamasına ekledi.

Hem KAP'a gönderilen açıklamada hem de Öztürk beyanında hisse başına 3.96 liralık bedelin şirketin açıklanan son bilançosundaki (31 Aralık 2014) defter değeri üzerinden yapıldığı ve bu yıl içinde satış konul olmayacağı belirtildi.

Soru işaretleri ve SPK konusu

Satış haberi ile birlikte Metro Grubu'na ait borsada işlem gören 5 hissenin (Metro Holding, Mepet Metro Petrol, Van Gda, Avrasya GYO ve Atlas Yatırım Drtaklığı) hepsinde sert yükseliş yaşandı. 3 hisse (Metro Holding, Avrasya GYO ve Mepet Metro Petrol) tavan fiyatta kitlenirken 2 hisse seansın bitimine 1 saat kalan tavan fiyatının hemen altında hareket ediyor.

Galip Öztürk'ün elindeki Metro Holding hisselerini borsadaki fiyatının yaklaşık 5 katına yine kendine ait bir şirkete satması bazı soru işaretlerinin doğmasına neden oldu. Sosyal medya ile bazı internet siteleri ve forumlarda en çok sorulardan birisi, böyle bir devre neden gerek duyulduğu ile fiyatın borsa fiyatının bu kadar üstünde nasıl oluştuğu şeklinde. 50 milyon lira ödenmiş sermayesi olan Efes Tur'a 450 milyon liralık hisse satışının nasıl gerçekleşeceği ile SPK'nın bu devre nasıl yaklaşacağı da merak edilen diğer noktalar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.