Mevduat ve kredi faizleri yükseliyor

Mevduat ve kredi faizleri yükseliyor

Türk Lirası mevduat faizi 130 baz puan yükselirken kredi faizleri de yükseliş eğilimini koruyor

A+A-


Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 20 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 130 baz puan yükselişle yüzde 13,58 olurken dolar mevduat faizi 4 baz puan artışla yüzde 1,45 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan azalışla yüzde 0,63 oldu.

Bizim Menkul Değerler'in konu ile ilgili hazırladığı rapora göre, TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 31 baz puan artarak yüzde 17,26 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 3 baz puan artışla yüzde 15,53; taşıt kredi faizleri 2 baz puan azalışla yüzde 19,32 ve ihtiyaç kredi faizleri 31 baz puan artışla yüzde 21,23 olarak gerçekleşti.
 
Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 58 baz puan artışla yüzde 4,20 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 27 baz puan azalışla yüzde 2,15 oldu.
 
Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için yüzde 3,68 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla yüzde 2,75 ve yüzde 1,52 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.
 
2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.
 
Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

Bankalarca Açılan Kredi ve Mevduatlara Uygulanan Faiz Oranları

faiz.jpg

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.