MHP 10 Temmuz'da kurultay yapamayacak

MHP 10 Temmuz'da kurultay yapamayacak

Yüksek Seçim Kurulu, MHP'de 10 Temmuz'da kurultay yapılamayacağına karar verdi

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) 10 Temmuz'daki kongresinin toplanamayacağı kararını aldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bugün yaptığı açıklamada yargısal güçlüklerin 10 Temmuz Pazar günü yapmayı düşündükleri kurultayı şimdilik imkansız kıldığını açıklamış, "YSK'nın bugün alacağı karara bakacağız. 10 Temmuz'da kongre mümkün olmazsa, 2018'de olağan kurultayı yaparız" demişti.

Haber televizyonlarının verdiği bilgiye göre YSK MHP'nin daha önce 10 Temmuz'da yapacağını açıkladığı seçimli olağanüstü kongrenin, MHP tüzüğüne aykırı olması nedeniyle toplanamayacağına hükmetti.

MHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultaylarda sadece tüzük değişikliği yapılabilirken, genel başkan ve parti yönetim organlarının seçimi yapılamıyor.

Parti yönetimini değiştirmeyi amaçlayan MHP'li muhalifler, 19 Haziran Pazar günü mahkeme kararıyla topladıkları ancak Genel Merkez tarafından 'korsan' olarak nitelenen olağanüstü kongrede parti tüzüğünü değiştirirken, 10 Temmuz'da genel başkan seçimli kurultay kararı almışlardı.

Ancak Çankaya İlçe Seçim Kurulu Pazartesi günü aldığı kararla 19 Haziran'daki kurultay kararlarının, dolayısıyla 10 Temmuz'daki kongre kararının da yürürlüğünü durdurmuştu.

MHP Genel Merkezi de 10 Temmuz'da genel başkan seçimli kurultay kararı almıştı. Ancak YSK'nın mevcut kararı bu kurultayın da gerçekleşmesini engelliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.