Mood'y ve S&P'den bankalar için uyarı

Mood'y ve S&P'den bankalar için uyarı

Mood'y ve S&P'den Türk bankacılık sistemi ile ilgili döviz-kredi bazında ciddi uyarılar geldi

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde (EMEA) para birimlerindeki zayıflamanın bankalar için riskleri artırdığını kaydetti.

S&P kredi analisti Timuçin Engin, hazırladığı raporda, Kazakistan, Belarus, Ukrayna, Azerbaycan ve Nijerya'nın bankacılık sistemleri için risklerin "en yüksek", Rusya, Gürcistan ve Türkiye için ise "yüksek" olduğunu kaydetti.

Raporda, Güney Afrika, Polonya, Macaristan ve Hırvatistan'da bankacılık sektörü için göreceli olarak sınırlı etki beklendiği vurgulandı.

Engin, raporunda, ülkeden ülkeye değişiklik gösteren üç temel risk olduğunu, bunların; döviz kredilerinde yüksek kredi kayıpları, net açık döviz pozisyonlarından gelen kurla ilişkili kayıplar ve dış borçlanmaya bağımlılıktan dolayı fonlama ve likiditede potansiyel güçlükler olduğunu belirtti.

Raporda, Türkiye'de daha yüksek kredi kayıpları beklendiği vurgulandı.

S&P'den sonra Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den de Türk bankalarına yönelik değerlendirme geldi.

Moody's, Türk bankalarının döviz cinsi fonlamaya bağımlılığının kredi büyümesini sınırlayabileceğini belirtti. Kuruluş, Türk bankalarındaki mevduat artışının kredi büyümesini yakalayamadığını kaydetti.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.