Moody's'den önemli Türkiye açıklaması

Moody's'den önemli Türkiye açıklaması

Moody's, Türkiye'nin kredi profilinin ekonominin büyüklüğü, çeşitliliği ve göreceli yüksek kişi başına milli gelir ile desteklendiğini açıkladı

A+A-

Moody's, Türkiye'nin kredi profilinin ekonominin büyüklüğü, çeşitliliği ve göreceli yüksek kişi başına milli gelir ile desteklendiğini açıkladı. 

Moody's Investors Service, Türkiye için bir kredi notu hareketi içermeyen dönemsel gözden geçirmesinde, Ba3 olan kredi notunun ülkenin "Yüksek" ekonomik gücü tarafından desteklendiğini bildirdi.

Moody's yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin kredi profili (Ba3) Ülke'nin "Yüksek" ekonomik gücü tarafından destekleniyor, Türk ekonomisinin büyüklüğünü, yüksek oranda  çeşitlendirilmiş olmasını, göreceli yüksek kişi başına gelirini ve genç nüfusunu yansıtıyor. 

Türkiye'nin "Düşük" kurumsal sağlamlığı ise politika yapımının etkinliğinde aşınmayı yansıtıyor. Politika yapımının etkinliğinde azalma geçen yıl yapılan anayasa değişikliği ile hızlandı.

"Yüksek (-)" mali sağlamlık ise devletin göreceli olarak düşük borç yükünü, yüksek enflasyon ve kurda değer kaybıysa yüksek kırılganlığı hesaba katıyor" 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.