Moody's'den Türk bankaları analizi

Moody's'den Türk bankaları analizi

Moody's :Teminatlı tahvil ihraçlarını artırmak Türk bankalarının fonlama profillerini geliştirecek

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluş Moody's, Türk bankalarının teminatlı tahvil ihraçlarınının önümüzdeki aylarda büyük olasılıkla artacağını, Euro-piyasasındaki olumlu fonlama şartlarının avantajlarının toptan fonlama maliyetlerinin azaltılması yoluyla kullanılacağını açıkladı.

 

Moody's Başkan Yardımcısı Simone Zampa, "Daha likit bir teminatlı tahvil piyasası Türk bankaları için varlık-yükümlülük vade eşleşmelerinde sorunların azaltılmasına, fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve düşük toptan fonlama maliyetlerine yardım edecektir" ifadelerini kullandı.

Uzun vadeli teminatlı tahvil ihraçlarının artırılmasının Türk bankalarının fonlama profillerinin iyileşmesine de yardım edeceğini
belirten Moody's, teminatlı tahvillerin kıdemli teminatsız borçlanma kağıtlarına göre daha düşük fiyatlandığına işaret etti.
Moody's Başkan Yardımcısı Jose de Len de yaptığı değerlendirmede, "Konut mortgageleri Türk bankalarının en güvenilikir varlıkları ve Türk teminatlı tahvil ihraçları için ana teminat kaynağı olacaklar. Sağlam mortgage standartları ve Türkiye'nin olumlu demografik yapısı da bir ekonomik daralmada bu kredi segmentinin direncini, esnekliğini destekliyor" ifadelerini yer verdi.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.