Morgan Stanley ilk yarıda TCMB'den faiz indirimi beklemiyor

Morgan Stanley ilk yarıda TCMB'den faiz indirimi beklemiyor

Morgan Stanley: TCMB yılın ilk yarısında bekler, 2. yarıda 200 bp faiz indirir

A+A-

Morgan Stanley, TCMB yılın ilk yarısında faiz indirimi yapmamasını ikinci yarıda ise 200 baz puan faiz indirimi yapmasını bekliyor.

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre, aralarında Ercan Ergüzel'in de bulunduğu Morgan Stanley ekonomistlerinin kaleme aldığı raporda, 2019'un dördüncü çeyreğindeki sık aralıklı verilerin ekonomide en kötüsünün geride kaldığı ve GSYİH artışının muhtemelen yılı pozitif bölgede tamamladığının sinyalini verdiği belirtildi.
“Genişlemeci politika ve mali politika karışımından kaynaklı güçlü destek sayesinde 2019 yılındaki atipik yavaşlamayı atipik toparlanma takip edecek.” denen rapora göre kurum, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin gelecek iki yılda sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 3.5 ile potansiyelinin altında kalmasını bekliyor.

Morgan Stanley'e göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'nin ilk yarısında muhtemelen faiz değiştirmeyecek ve ikinci yarıda 200 baz puanlık ek parasal genişlemeye gidecek.
Raporda Türk Lirası, petrol ve gıda fiyatlarının kısa vadede enflasyon görünümü için yukarı yönlü risk oluşturduğu belirtildi.
  
 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.