Morgan'a göre MB faiz indirimine devam edecek

Morgan'a göre MB faiz indirimine devam edecek

Morgan Stanley'e göre TCMB oynaklık azaldıkça faiz koridorunun üst bandını indirmeye devam edecek

A+A-

TCMB Para Politikası Kurulu'nun dün aldığı kararları değerlendiren Morgan Stanley, faiz koridorunun üst bandında indirimlerin devam edeceğini öngördü. 

TCMB'nin dün piyasa beklentilerinin aksine faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık indirim yaptığına dikkat çeken Morgan Stanley, faiz kararına ilişkin açıklamaya bakıldığında G3 merkez bankalarının güvercin hareketleri sonrasında düşen oynaklık nedeniyle koridorun üst bandında indirime gidildiğinin görüldüğünü belirtti.

Morgan Stanley, "Yapılan açıklama çok net değil, ancak aldığımız izlenim, oynaklık düşük kalmaya devam ettikçe TCMB'nin
faiz koridorunun üst bandında ölçülü indirimlere devam etme eğiliminde olduğu yönünde" ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley, TCMB'nin faiz koridorunun üst bandıda yaptığı indirimin aynısını alt band içinde yapması gerektiğine inandıklarını, çünkü USD/TRL paritesinin hala tarihi zirvelerinden çok uzak olmadığını, enflasyon görünümündü kayda değer iyileşme olmadığını ve reel politika faiizinin gelişmekte olan piyasalardaki benzerleri ile karşılaştırıldığında şu anda sürdürülemeyecek kadar düşük olduğu değerlendirdiklerini vurguladı.

TCMB'nin üst bandı indirmeye devam etmesi ve alt band ile politika faizini değiştirmemesi halinde bunun TCMB'nin 2011 ve 2014'te yaptığı gibi tek seferde büyük bir artırım yapması riskinin artacağını savunan Morgan Stanley, 24 Nisan'da yayınlanacak Enflasyon Raporu ve yeni seçilecek TCMB Başkanı'nın düzenleyeceği basın toplantısının Banka'nın atacağı adımlara daha fazla ışık tutmasını beklediklerini de ifade etti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.