Morgan'dan not değerlendirmesi

Morgan'dan not değerlendirmesi

Morgan Stanley'e göre Türkiye güçlü büyümeyi, bütçe performansı disiplinini, devam ettirmeyi başarır ise, not indirimin yankıları hem sınırlı hem de kısa ömürlü olur

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesini değerlendiren Morgan Stanley, not indiriminin etkisini Türkiye'nin büyüme ve bütçe disiplini performansının belirleyeceğini bildirdi.

Moodys'in kredi notunu Cuma günü Baa3'ten Ba1'e indirmesinin etkilerinin hala bilinmez olduğunu belirten Morgan Stanley, "Bununla birlikte bizim bildiğimiz, Türkiye'nin gerek ekonomik gerekse finansal olarak son birkaç yılda göreceli olarak iyi performans gösterdiği, kendi özel durumundan kaynaklı risklere rağmen beklenenden daha iyi performans göstererek yatırımcıları şaşırtığı" ifadelerini kullandı.

Ultra düşük faiz oranlarının ve düşük enerji fiyatlarının yarattığı olumlu global şartlarındı dışında, dirençli büyüme ve devam eden mali disiplinin Türkiye için büyük tamponlar olarak hareket ettiğini belirten Morgan Stanley, "Bizim görüşümüze göre, birçok benzer ülke cansız büyüme ve kötüleşen mali pozisyonun sıkıntılarını yaşarken, bu faktörler Türkiye'de göreceli olarak iyi bir makro hikaye oluşturulmasında rol oynadılar. Bu bakımdan, eğer Türkiye güçlü büyümeyi, bütçe performansı disiplinini, kurumları güçlendirimeyi devam ettirmeyi başarır ise, not indirimin yankıları hem sınırlı hem de kısa ömürlü olur" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.