Morgan'dan Türk tahvilleri için kötü haber

Morgan'dan Türk tahvilleri için kötü haber

JPMorgan siyasi gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin tahvillerinin ağırlığının azaltılmasını tavsiye etti

A+A-

JPMorgan, siyasette yaşanan gelişmeler nedeniyle kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunda indirime gidebileceği ve bunun önemli yatırım çıkışlarına yol açabileceği riski nedeniyle Türk tahvillerinin ağırlığının azaltılması tavsiyesinde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yaptığı basın toplantısında AKP genel başkanlığı ve başbakanlığı bırakacağını söylerken, bu durum Türkiye'yi 18 aydan kısa bir süre içerisinde üçüncü kez seçimlere gitmek zorunda bırakabilir.

EMBI Küresel ve GBI-EM endekslerini yöneten JPMorgan, Türkiye'nin EMBI küresel endeksine girebilecek tahvil stoklarının toplam piyasa değerini 47.5 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Türkiye EMBIG endeksinin yatırım yapılabilir kredi notu kısmında bulunsa da Baa3/BB+/BBB- kredi notlarının görünümü Moody's ve S&P tarafından negatif olarak değerlendiriliyor.

Türkiye cari açığını kontrol altında tutabilmek için yüksek oranda yabancı fonlara sırtını dayarken, yatırımcıların çıkışı Türkiye'nin 2013 yılında aldığı yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu kaybetmesine neden olabilir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.