Morgan:Türkiye için yabancıların nötr duruşu devam ediyor

Morgan:Türkiye için yabancıların nötr duruşu devam ediyor

Morgan Stanley, yabancı yatırımcıların Türkiye için genel olarak nötr duruşlarını devam ettirdiği değerlendirmesini yaptı

A+A-

Morgan Stanley, geçtiğimiz hafta Londra'da sabit getirili yatırımcıların ile yaptıkları toplantıda, son dönemdeki beklenmedik siyasi gelişelere rağmen yatırımcıların Türk varlıklarına ilişkin duruşlarının 'nötr' olmaya devam ettiği izlenimi edindiklerini bildirdi. Morgan Stanley yayınladığı raporda, yatırımcıların görüşlerinde kayda değer değişiklik olmamasının 4 temel nedeni olduğunu vurguladı. Morgan Stanley bu nedenleri şöyle sıraladı

1- Türkiye, gelişmekte olan benzerleri ile karşılaştırıldığında makro göstergeler açısından göreceli olarak hala daha iyi performans gösteriyor.

2- Mehmet Şimşek'in Başbakan Yardımcısı olarak görevine devam etmesi para ve maliye politikasında öngörülebilir gelecekte kayda değer değişiklik olmayacağını bir sinyali.

3- Yerel yatırımcıların oynak zamanlarda döviz satışları TL'de değer kaybına karşı etkin bir çıpa olduğunu kanıtladı. 4- Siyasette temel senarya bir referandum ve bu referandum oyunu değiştirecek bir faktör olarak görülmüyor.

Bununla birlikte yatırımcıların artan siyasi risklere rağmen duruşlarını korumalarını bir miktar sürpriz olduğunu ifade eden Morgan Stanley, enerji fiyatlarının artmaya devam etmesi, siyasi gelişmelerin erken seçim olasılığını artırması, turizm sektörünün daha da kötüleşmesi, kredi yeniden yapılandırma çabalarının artması ve TCMB'nin para politikasını gevşetmeye devam ederek gelecekte şartların negatife dönmesi durumunda etkin ve zamanında müdahalede bulunma kabiliyetini kaybekmesi halinde, yatırımcıların görüş ve pozisyonlarının daha negatife dönebileceeğini vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.