Mültecilerin takılarına el koyulacak

Mültecilerin takılarına el koyulacak

Danimarka parlamentosu, sığınmacıların mücevher, bilgisayar veya cep telefonu gibi eşyalarının açık artırmayla satılmasına olanak sağlayan yasayı onayladı.

A+A-

Danimarka hükümeti tarafından bir süre önce hazırlanan ve ülkeye sığınma talebinde bulunan mültecilerin takılarına el koyulmasını öngören yasa tasarısı bugün parlamentoda kabul edildi.

3 yıllığına geçerli olacak yasaya göre, sığınmacıların kalış masraflarını karşılamak için beraberlerinde neler getirdiklerini söylemesinin zorunlu kılınacak ve polise sığınmacıların üzerlerini ve çantalarını arama yetkisi verilecek.

Söz konusu yasa ülkeye sığınma talebinde bulunan mültecilerin haklarının kısıtlandığı toplamda 34 maddeden oluşuyor.

Maddeler arasında en fazla dikkat çekeni ise mültecilerin takılarına el koyulmasını öngören madde.

Söz konusu maddeye göre mültecilerin üzerinde bulundurdukları bin 500 dolardan daha pahalı takılara devlet el koyabilecek.

Öte yandan aynı kanunda ayrıca sığınma talebinde bulunan mültecilerin ailelerini ülkeye getirme hakları da kısıtlanıyor. Kanuna göre mülteciler ancak 3 yıl sonra aile birleşimi yapma hakkına sahip olabiliyor.

Danimarka'da aşırı sağ partilere halk desteğinin arttığı bir ortamda Sosyal Demokratlar da kanunun lehine oy kullandı.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.