Murdoch'tan Brexit'e destek

Murdoch'tan Brexit'e destek

Murdoch'un sahip olduğu The Sun gazetesi 'Brüksel diktatörlüğüne artık dur diyelim' çağrısı yaptı.

A+A-

İngiltere'nin en çok satan bulvar gazetesi 'The Sun'ın en büyük özelliği ne zaman İngiliz halkının önüne sandık konulsa seçimi kazanacak olan tarafa bir hafta önceden destek açıklaması.

Tony Blair'in ilk kez Başbakanlık koltuğuna oturması sırasında da, Number 10 (Başbakanlık) Gordon Brown'a devredildiğinde de, David Cameron seçim zaferini İşçi Partisi'ne karşı açıkladığında da bu hep böyle oldu. The Sun, 1 hafta önceden kazanacak olan tarafa desteğini açıkladı.

THE SUN HEP KAZANAN TARAFTA OLDU

Kısacası son 7 seçimde The Sun hangi tarafı desteklediyse sandıkta kazanan o oldu. Bu kararlarda her zaman en önemli rol de 1.7 milyon tirajlı gazetenin sahibi ve dünyanın en büyük medya baronu olan Rupert Murdoch'ın oldu. Murdoch, kısa zaman kala açıkladığı desteklerle okuyucusunu başbakanlık koltuğuna oturacak kişiye oy vermeye çağırarak iktidarların her zaman yakın ortağı olmayı başardı. Murdoch ve gazetesi dün de 'son kararlarını' açıkladı.

MANŞETTEN 'GELECEĞİMİZ KARARACAK' UYARISI 

'Be leave'in Britain manşeti ile çıkan gazete İngiltere için hem ayrılık (Leave) hem de inanç (believe) anlamına gelen bir harf oyunu yaptı.

SEÇİM ÖNCESİ CAMERON'U DESTEKLEMİŞTİ 

Bundan sadece birkaç yıl önce 'Tek Umudumuz' diyerek David Cameron'ı seçimlerden hemen önce manşetine taşıyan ve Cameron'a başbakanlık yolunu kolaylaştıran The Sun, bu kez Cameron'ın liderlik ettiği 'AB'de kalalım' kampanyasına balyoz indirdi. Gazete, 'Bu, son şansımız' diyerek okuyucularından Brüksel diktatörlüğüne başkaldırmalarını istedi.

Birinci sayfadan yayınlanan başyazıda The Sun gazetesi şu ifadeleri kullandı: 'Demokratik olmayan Brüksel mekanizmasından kurtulmamız için bu bizim son şansımız, aksi takdirde ülkenin geleceği iyice kararacak. Fırsatı kullanma zamanı geldi. Ülkemiz muhteşem bir tarihe sahip. Ayağımıza gelen bu şansı kullanarak, İngiltere'nin daha büyük bir ülke konumuna gelmesini, yeniden demokrasiye, değerlerimize, onur duyduğumuz kültürümüze kavuşabiliriz.

'ÇIKALIM' DİYENLER YÜZDE 53

Düzenlenen son anketlere göre İngiltere’de ülkenin AB’dan çıkmasından (Brexit) yana olanların sayısı, AB’de kalmaktan yana olanların sayısını giderek aşıyor. İngiliz araştırma ajansı ICM Research’ün Guardian gazetesi için hazırladığı iki anket sonucuna göre, kendisine soru yöneltilen İngilizlerin yüzde 53’ü Brexit’ten, yani ülkelerinin AB’den ayrılmasından, yüzde 47’si ise AB’de kalınmasından yana. Bundan iki hafta öncesine kadar bu oran yüzde 52’ye karşılık yüzde 48 olarak saptanmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.