NATO: Türkiye Ukrayna'ya SİHA'larla önemli destek verdi

NATO: Türkiye Ukrayna'ya SİHA'larla önemli destek verdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Ukrayna'ya "SİHA'larla önemli kapasiteler sağladığını" söyledi.

A+A-

CNN Türk canlı yayınında konuşan Stoltenberg, "Yapabileceğimiz her şeyi yapıp bu savaşı bitirmemiz gerekiyor. Türkiye'yi Ukrayna'da barışçıl bir çözüme gidebilecek diplomatik ve siyasi süreçleri kolaylaştırma çabaları nedeniyle takdirle karşılıyorum" dedi.

Antalya Diplomasi Forumu için geldiği Antalya'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşeceğini belirten Stoltenberg, "Moskova ve Kiev arasında büyük bir arabuluculuk görevi yürütülüyor. Ukrayna'ya destek sağlamalıyız. Türkiye de askeri ve ekonomik destek veriyor" ifadesini kullandı.

cnnturk.com'da aktarıldığına göre Stoltenberg, bütün müttefiklerden Rusya'ya yaptırım uygulamalarını beklediklerini ve bu konuyu Çavuşoğlu'na da ilettiğini söyledi ve "Türkiye burada kilit bir rol oynuyor. Türkiye önemli kapasiteler de sağlıyor Ukrayna'ya. SİHA'lar bu noktada önemli" diye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinin ardından partisinin MYK toplantısında, "denge politikasını" sürdürecekleri mesajını vermiş ve "işgale de, yaptırıma da karşıyız" değerlendirmesi yapmıştı.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler