NATO'dan Türkiye açıklaması

NATO'dan Türkiye açıklaması

NATO Türkiye'nin ittifak üyeliğinin tartışma konusu olmadığını söyledi

A+A-

NATO Türkiye'nin ittifak üyeliğinin tartışma konusu olmadığını ve geçen ayki darbe girişiminin ardından Ankara'nın NATO'nun ve desteğine güvenebileceğini açıkladı.

"Türkiye değerli bir müttefik ve NATO'nun müşterek çabalarına güçlü destekte bulunuyor... Türkiye'nin NATO üyeliği tartışma konusu değil" denilen NATO açıklaması şöyle devam etti:

"İttifakımız ortak savunmaya dayanır ve demokrasi, bireysel özgürlükler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine kurulmuştur. NATO Türkiye'nin katkısına güvenmektedir ve Türkiye NATO'nun dayanışma ve desteğine güvenebilir."

Açıklamada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in darbe girişimi gecesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile, ardından da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşerek darbe girişimini kınadığının ve Türkiye'nin demokratik kurumlarına tam destek verdiğinin altını çizildi.

Batı ülkelerinin darbe girişimine verdiği karşılık Ankara'da öfke yarattı. Ankara Avrupa ülkelerinin darbe girişiminden ziyade darbeye karışanların haklarının çiğnenmesinden endişelendiğini, ABD'nin ise darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen'in iadesine isteksiz yaklaştığını değerlendiriyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.