Nebati: Piyasada işler elhamdülillah iyi

Nebati: Piyasada işler elhamdülillah iyi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüzde 61,1'e yükselen mart ayı enflasyonu ile ilgili, "Yıl sonunda enflasyonun makul bir seviyeye geldiğini hep birlikte göreceğiz" dedi.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bursa İş Dünyası Buluşması programında konuştu.

Nebati’nin konuşmasının satırbaşları şöyle:

İki yıl süren salgını hatırlayın. İki yıl önce bugün kapanmış, evimizde ne olacağını düşünüyorduk. Ama hükümetin aldığı proaktif kararlarla işlerin devam etmesi noktasında dünyaya örnek adımların atıldığı süreç iki yıl sürdü. İki yıl süren salgın Türkiye’ye çok şey kazandırdı. Küresel bir merkez, tam bir üretim merkezi ve tüm tedarikçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak.

Bu salgın tam bitti derken tam bitti derken savaş ile birlikte emtia fiyatlarının normalleşeceği dönemde yükselmesine ve yükselen enflasyon ve oluşan belirsizlik nedeniyle küresel ekonominin bir miktar yavaşlamasına sebep olmuştur.

Son 2 yıldır salgın nedeniyle olağandışı bir dönemi yaşayan ve bunu derin hisseden bir çağdaşlar grubuyuz. Dünya ekonomisi Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle bir kez daha sarsıldı. Özellikle tarım ve enerji ürünlerinde yaşanan tedarik sıkıntıları ülkeler üzerindeki enflasyonist baskıyı daha da artırdı. Küresel düzeyde yaşanan emtia fiyat artışları ve arz sıkıntılarının etkisini en aza indirebilmek için adımlar atmaya devam ediyoruz.

Dünya ekonomilerinin sorunu artan enflasyon. Bu sorun her geçen gün ve ay en büyük enflasyon dalgasıyla mücadele etmek durumunda..

Ülkemize de ekonomik gerekçelerden uzak fiyat oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji tarım ve emtia fiyatlarındaki artış ile tedarik sürecindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar enflasyonun yükselmesinde etkili oluyor.

Bizler mart itibarıyla yüzde 61,1’e yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşürmek, fiyat istikrarını kalıcı olarak sürdürmek noktasında kararlı adımlar atmaktayız. Bu amaçla öncelikle kur korumalı mevduat ve katılım hesabı çeşitli finansal enstrümanlar ile döviz kurlarındaki oynaklığı kısa zamanda giderdik.

İlgili Haberler