Not indirimi sırası S&P de mi

Not indirimi sırası S&P de mi

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in Merkez Bankası Başkanı'nın sürpriz şekilde görevden alınmasının ardından yaptığı not indiriminin devamı gelebilir

A+A-

Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin ülke notu analisti Maxim Rybnikov, Reuters'a yaptığı açıklamada S-400 nedeniyle ABD'nin uygulayacağı yaptırımların bankacılık sistemini de kapsaması durumunda 'finansal istikrarın zarara uğrayacağını bunun da kredi notunu etkileyeceğini' belirtti.

S&P'nin şu anki Türkiye notu olan B+'nın içinde halihazırda bu risklerin yer aldığını belirten Rybnikov, özel sektörün ve buna bağlı olarak bankaların, borcunu çevirmek için yabancı sermayeye ihtiyacının olduğunu, bu yüzden böyle bir durumda ülke notunun da etkileneceğini ekledi.

Rybnikov aynı zamanda yabancı yatırımcılar ya da bankalara erişimi engelleyecek bir yaptırımın devreye girmesi durumunda Türkiye'nin ya IMF ya da sermaye kontrolleri gibi zor seçeneklerden birine gitmesinin gerekeceğini aktardı.

Rybnikov, "Amerikan yaptırımlarının ılımlı bir görünüm alması ve bankaları olumsuz etkilememesi takdirinde ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil" açıklamasını yaptı.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını gerekçe gösteren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma günü Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye indirmiş ve not görünümünü 'negatif' olarak teyit etmişti.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.