Novartis: Rüşvet iddiaları asılsız

Novartis: Rüşvet iddiaları asılsız

Novartis Türkiye, şirkete ilişkin rüşvet iddialarının eski bir şikayete dayandığını;2014'teki soruşturmada iddiaların asılsız olduğunun belirlendiğini söyledi

A+A-

Novartis Türkiye, şirkete ilişkin rüşvet iddialarının eski bir şikayete dayandığını; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2014 yılında yürütülen soruşturma sonucunda iddiaların asılsız olduğunun ortaya çıktığını duyurdu.

Reuters'ta dün yayınlanan habere göre; isimsiz bir ihbarcı, İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamak ile suçladı.

Sağlık Bakanlığı ise bugün yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaların ihbar kabul edildiğini ve inceleme başlatıldığını bildirdi.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada şirket ismi belirtilmedi ancak "Basına yansıyan söz konusu iddialar ihbar olarak kabul edilmiş olup, bakanlığımız denetim elemanları marifetiyle büyük bir titizlik ve hassasiyetle incelenip, soruşturulacaktır" denildi.

Novartis Türkiye ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız olduğunu ve ismi belli olmayan bir kişiye ait eski bir şikayete dayandığını söyledi.

2013 yılında konuyla ilgili yürütülen iç soruşturmada iddiaların tamamen asılsız olduğunun ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"2014 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu iddialarla ilgili bir soruşturma açmıştır. Novartis soruşturma sürecinde tüm kurumlarla tam işbirliği içinde çalışmış, soruşturma sonucunda tüm iddiaların asılsız olduğu sonucuna varılmıştır ve Bakanlık tarafından hiçbir aksiyona gerek görülmemiştir."

Tüm iddiaların ve soruşturma sonuçlarının SEC (Amerika'da Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'na uygunluğu denetleyen kurum) ve yerel mercilere raporlandığı belirtilen açıklamada, "Novartis olarak tüm iş süreçlerimizde yüksek standartlardaki etik uygulamalara, mevzuat ve uyumluluk kurallarına uygun hareket ediyor, bu çerçevede tüm iddiaları ciddiyetle ele alıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.