Odeabank, sermaye artırımına gidiyor

Odeabank, sermaye artırımına gidiyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Lübnanlı Odeabank’ın, sermayesini 1 milyar lira artırmak için iki gün önce (cuma) BDDK’ya başvurduğunu söyledi

A+A-

Darbe girişimi sonrası Türkiye’den para çıkışı olmadığını belirten Canikli, aksine yeni yatırım bilgisini verdi. Canikli, 3 gün içinde aceleyle karar veren not şirketi S&P’ye de sert çıktı

Darbe girişiminin ekonomiye etkisini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yaşanan olayların ardından Türkiye’den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırımlarla ilgili önemli gelişmeler olduğunu aktardı. Canikli, Lübnanlı Odeabank’ın, sermayesini 1 milyar lira artırmak için iki gün önce (cuma) BDDK’ya başvurduğunu ifade ederek, “Kabul ettik. Yakında getirecek” dedi.

1 milyar dolarlık FETÖ

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ekonomik güç olarak hangi seviyelere ulaşmış olabileceğine de değerlendiren Canikli, “Şu anda Türkiye’de, kararnameyle devlete aktarılanları kast ediyorum, onların mülkiyetleri, varlıkları, alacakları... Kaba bir tahminle 1 milyar doların üzerinde. Binin üzerinde özel eğitim kurumu var, bunların hepsinin binaları var. Aynı şey üniversiteler için de geçerli. Biliyorsunuz bunların üniversitelerine de devletin kıymetli arazileri aktarıldı. Dolayısıyla bunların 1 milyar doların çok çok üzerinde olacağını tahmin ediyorum.”

S&P suçüstü yakalandı

Ekonomide kalıcı bir tahribat yaşanmayacağını ifade eden Canikli, başta S&P’nin not indirimi olmak üzere, kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye değerlendirmelerine ilişkin de konuştu: “Birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ediyor, onların yanında duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi S&P. Olay sonrası 3 gün içinde bir ülkenin ekonomisinin analiz edilerek notunun düşürülüp düşürülmeyeceğine rasyonel karar verilemez. Kesinlikle kasıt var. Daha rakamlar ortaya çıkmamış, darbe teşebbüsünün etkisi ortadan kalkmamış, tahribatın kalıcı olup olmadığı belli değil. 3 gün içinde not indirmek demek, darbe teşebbüsüne destek vermek demektir. Bu yeni değil, ama burada bir kez daha gördük. Şu anda S&P suçüstü yakalandı.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.