"OHAL kalkınca döviz düşmeyecek, boşuna beklemeyin"

"OHAL kalkınca döviz düşmeyecek, boşuna beklemeyin"

CHP'li Özel: OHAL kalkacak da döviz düşecek, faiz düşecek, enflasyon düşecek diye bekleyenler daha çok bekler.

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı'na Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekillerince sunulan ve OHAL'i kalıcı hale  getirecek kanun teklifine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "16 yılın  sonunda, 2 senelik OHAL'e bütün ülkeyi mahkum ettiler. Bizlerin  dillendirmesi, vatandaşın ve piyasaların talebiyle OHAL'i  kaldırıyorlar. Ancak OHAL'in kılıfını, şeklini kaldırıyorlar ama  kendisini tutuyorlar. OHAL, bugüne kadar üçer ay üçer ay uzatılıyordu.
Bu gelen teklif, içindeki düzenlemelerle OHAL'i üç aylığına değil, üç  yıllığına uzatıyor" dedi.

CHP'li Özel, OHAL'i kalıcı hale getirecek 25 maddelik kanun  teklifine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, "Metin, tam olarak  şudur. Biz OHAL'in ismine değil cismini karşıyız demiştik. Bu OHAL'in  ismini kaldırıyor. OHAL, kalktı diyecekler. Seçim meydanlarında  verdikleri sözü şeklen tutmuş olacaklar. OHAL'in ismi kalkacak, cismi  burada duracak. Biz OHAL'in ismine değil cismine karşıyız, Bu teklif, OHAL'i kalıcı hale getiren maddelerle doludur. OHAL, bugüne kadar üçer  ay üçer ay uzatılıyordu. Bu gelen teklif, içindeki düzenlemelerle OHAL'i üç aylığına değil, üç yıllığına uzatıyor" dedi. Özel, "Örneğin  gözaltı sürelerinin uzatılmasını koyuyorlar bu teklife. Valilere öyle  yetkiler veriyorlar ki… Valiler, sivil toplum örgütleri  temsilcilerine, sendikacılara, çeşitli derneklerin temsilcilerine 15  gün süreyle o şehre girme yasağı getirebilecekler. Valiler istedikleri  takdirde çevreye sahip çıkmak isteyen dernek temsilcilerini, madenci  ailelerini şehre sokmayabilecekler. Eylem yapma endişesi nedeniyle  böyle bir adım atılmış. Valiler, OHAL'in yılmaz savunucuları,  bekçileri olarak vatandaşın tepesinde durmaya devam edecekler"  değerlendirmesinde bulundu. Özel, şunları kaydetti:
DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN
"Valiler, istedikleri takdirde kendi şehrini OHAL ile  yönetebilecek. Bu kanun teklifi adil yargılama hakkı ve hak arama  hürriyeti açısından geriye giden düzenlemeler içeriyor. OHAL değilse  bile 'OHALcik' denilebilecek bir kanun teklifi ile karşı karşıyayız.
Biz millete değil devlete OHAL ilan ediyoruz dediler ama iki yıl  boyunca milletin anasını OHAL ile ağlattılar ya, şimdi onu devam  ettirebilecek ne varsa, bu teklifin içerisine koymuşlar. Dostlar  alışverişte görsün. OHAL'i kaldırıyor görünüyorlar ama OHAL'i fiilen  sürdürüyorlar. Fransa'da OHAL kaldırılırken yapılan bazı uygulamaları  örnek alıyorlar ancak Fransa'dakinden daha kapsamlı ve Fransa'dakinden  daha uzun bir düzenleme yapmışlar."
İKİ SENELİK OHAL'E ÜLKEYİ MAHKUM ETTİLER
Özel, "OHAL'i ilan ettiklerinde 1,5 ayda bitiririz demişlerdi ama 24 ay sürdürdüler. Şimdi teklifle, bazı düzenlemeleri 3 yıllığına  getirdiklerini söylüyorlar ancak 3 yılın sonunda bu uygulamaların ne  kadar uzayabileceğini vatandaş kendi hesap etsin. AKP geldiğinde bir  tek Tunceli'de 20 günlük OHAL kalmıştı, o da kendi kendine kalkmıştı.
Geldiler 16 yılın sonunda, 2 senelik OHAL'e bütün ülkeyi mahkum  ettiler. Bizlerin dillendirmesi, vatandaşın ve piyasaların talebiyle OHAL'i kaldırıyorlar. OHAL'in kılıfını, şeklini kaldırıyorlar ama  kendisini tutuyorlar. 3 yıl süreyle daha Türkiye'de kişisel  özgürlükler, gösteri yapma hakkı, protesto hakkı askıda, hak arama  hürriyeti yok. Devletin, vatandaş üzerinde uyguladığı her türlü  baskının, uygulayanlar tarafından sorumsuzluğu devam edecek. Güvenlik  güçlerinin, kolluk kuvvetlerinin yaptıkları uygulamalarda sorumsuz  tutulma hali var. Hukukun dışına çık, vatandaşın canına ok, sonra  yaptıklarından sorumlu olma. Zamanından uzun süren OHAL, bölgede halkı  devlete küstürmüştü, bu uygulamalar da milletin devlete küsmesinden  başka bir sonuç getirmez. OHAL kalkacak da döviz düşecek, faiz  düşecek, enflasyon düşecek diye bekleyenler daha çok bekler. Çünkü  piyasalar OHAL'in adı var mı diye bakmaz, OHAL'deki bu uygulamalar ne  getiriyor diye bakar. Cari açığı azaltmak, faizleri, dövizi düşürmek  bu uygulamayla mümkün değil" ifadesini kullandı.


Etiketler : ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.