OHAL'de iki yeni KHK Resmi Gazete'de yayımlandı

OHAL'de iki yeni KHK Resmi Gazete'de yayımlandı

Hükümetin hazırladığı iki kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlandı

A+A-

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş tarafından açıklanan ve bu haftaki Bakanlar Kurulu'nda son şekli verilen iki KHK ile kamuda bazı kurumlarda görevlere son verilirken, Genelkurmay Başkanlığı'na atama prosedürü dahil çok sayıda değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan KHK'larla Genelkurmay Başkanı'nın atanmasına ilişkin düzenleme, Emniyet ve Milli Savunma Bakanlığı'nda görevli bazı personelin görevlerine son verilmesi ve Telekomünikasyon Başkanlığı'nın kapatılmasıyla ilgili hükümler yer alıyor.

Olağanüstü hal kapsamında bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin düzenleme yapılması hakkında KHK ile getirilen değişiklik kapsamında Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 671 sayılı KHK ile 1324 sayılı Genelkurmay Başkanı'nın görev yetkilerine dair kanunda yapılan değişikle, Genelkurmay Başkanı'nın orgeneral ve oramiraller arasından Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı'nca atanması hüküm altına alındı.

Maddenin eski halinde, Genelkurmay Başkanı olarak atanacak orgeneral ve oramirallerin Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmış olması şartı aranıyordu.

Aynı KHK ile 5651 sayılı yasanın tanım maddesinde yapılan değişiklik uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatılarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na devredildi.

Aynı gazetede yer alan 670 sayılı KHK'yla da kuvvet komutanlıkları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli 136 subay ve astsubay, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli 2,360 emniyet müdürü, komiser ve polis memuru ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda görevli 196 bilişim ve iletişim personelinin görevlerine son verildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.