Okullar tel örgülerle çevrilecek

Okullar tel örgülerle çevrilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) darbe girişiminin ardından illere okullar için güvenlik önlemlerini içeren bir genelge yayınladı

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) darbe girişiminin ardından illere okullar için güvenlik önlemlerini içeren bir genelge gönderdi. memurlar.net’te yer alan bilgilere göre, “Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri” konulu genelgeyi gönderen MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte okullarda alınacak yeni tedbirleri açıkladı.

Buna göre, binaların etrafına tel örgü çekilecek, mesai saatleri dışında öğretmenler okul binasına izinle girebilecek, okula tamire gelen tesisatçının çantası aranacak.

Okullardan belge sızdırmayı önlemeye yönelik olduğu belirtilen genelgede, “Bakanlığımız, okullar ile özel eğitim kurumları ve barınma merkezlerinde üzücü olaylarla karşılaşılmaması için mevzuat esasları doğrultusunda emniyet ve güvenlik tedbirleri aksatılmadan uygulanacaktır” denildi.

Park yapılamayacak

Genelgeye göre alınacak bazı önlemler şöyle...

* Gizli ve gizlilik dereceli birim ve kısımlarda çalışan personel hakkında, “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması” yapılacak.

* Okul bahçesine hiçbir surette araç alınmayacak. Öğrenci servis araçlarına ayrılan alan dışında park yapılmayacak.

Giriş-çıkışlar

* Çalışma saatleri dışında herhangi bir sebeple okula girmek isteyen personel, birim amirlerine veya güvenlikten sorumlu birime önceden bildirecek.

* Giriş-çıkışlar kayıt altına alınacak.

* Okula veya herhangi bir bakanlık birimine elektrik, su, havagazı ve kalorifer bakım-onarımı gibi amaçlarla gelen kişilerin tamir takımları, taşıdığı çanta ve torbaları girişte kontrol edilecek.

* Onarım süresince kontrol amacıyla bu kişilerin yanında refakatçi bir personel olacak.

Güvenlik kulübeleri

* Okul bina ve eklentilerinin etrafı duvar ve tel örgü gibi engellerle çevrilecek.

* Belirli noktalara güvenlik kulübesi yapılacak. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.