Olağanüstü kurultay Bahçeli katılmasa da yapılacak

Olağanüstü kurultay Bahçeli katılmasa da yapılacak

MHPi Çağrı Heyeti'nin Sözcüsü Ayhan Erel, kongrenin, Genel Başkan Devlet Bahçeli ve parti yönetiminin katılmaması durumunda dahi, 19 Haziran Pazar günü gerçekleşeceğini söyledi

A+A-

MHP'de olağanüstü kongreyi toplamakla görevli Çağrı Heyeti'nin Sözcüsü Ayhan Erel, kongrenin, Genel Başkan Devlet Bahçeli ve parti yönetiminin katılmaması durumunda dahi, 19 Haziran Pazar günü gerçekleşeceğini, bunun önünde hukuki bir engel bulunmadığını söyledi.

Bahçeli Salı günü yaptığı açıklamada, "Tüzüğümüze göre genel başkan ve parti yönetiminin yer almadığı kurultay toplanamaz. 19 Haziran art niyetliliktir. Biz katılmayacağız. Biz katılmayacağımıza göre bu korsan kurultay nasıl yapılacaktır" demişti.

Erel kongrenin gerçekleşeceği Ankara Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, "Kongrenin önünde kanunen de fiilen de herhangi bir engel yok. Pazar günü Sayın genel başkan kurultaya gelmezse de işlem yapılarak kongremiz çalışmalarına devam edecektir" diye konuştu.

Muhaliflerin başvurusu üzerine mahkeme tarafından atanan Çağrı Heyeti, MHP'de sadece tüzük değişikliği yapılabilecek olağanüstü kongrenin 19 Haziran'da gerçekleştirilmesine karar vermiş; bu tarihi reddeden Bahçeli ise 10 Temmuz'da genel başkan seçiminin de yapılacağı, kendisinin de aday olacağı bir kongrenin toplanacağını açıklamıştı.

Kongrenin yetki ve sorumluluğunun Çağrı Heyeti'nde olduğunu belirten Erel, "Biz tüzük gereği genel başkanın konuşmasını kongre programına koyduk. Kongreye katılmadığı ve yetkili göndermediği taktirde, görevlendirmeler çağrı heyeti tarafından yapılır" dedi.

MHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultaylarda sadece tüzük değişikliği yapılabilirken genel başkan seçilemiyor. Muhalifler ilk kurultayda tüzüğü değiştirip, en kısa zamanda toplanacak ikinci olağanüstü kurultayda genel başkan seçimi planlıyorlardı.

Ancak Bahçeli 10 Temmuz'da genel merkez tarafından toplanacak kurultayda, hem tüzüğün değiştirileceğini, hem de kendisinin de aday olduğu genel başkan seçiminin yapılacağını duyurmuştu.

MUHALİFLER ARASINDA 'TEK ADAY' UZLAŞMASI YOK

Öte yandan genel başkan adaylarından Meral Akşener bir basın toplantısı düzenleyerek, genel merkezin kongreye katılmama beyanatını hukuki bulmadığını açıkladı.

Akşener, "595 delege salt çoğunluktur. Bu sayıyla kongre toplanır. Kararlar da alınır, tüzük de değiştirilir. Bu sayı Pazar günü bulunacak" diye konuştu.

Akşener, diğer muhalif adaylarla aralarında "Bahçeli'ye karşı tek aday uzlaşması olup olmayacağı" yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"Delege arkadaşlarımız seçimli kurultayda en çok oy alan (muhalif) adayın yanında durma görüşü beyan etmişlerdi.. Bugün (diğer aday) arkadaşların tavırlarında değişiklik olmuş görünüyor. Sonuna kadar gideceklerini söylüyorlar. Bu durumda tavrı delegemiz belirleyecektir."

MHP'de Bahçeli ve Akşener'le birlikte şimdiye kadar genel başkanlığa adaylığını açıklayanlar arasında, Koray Aydın, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Süleyman Servet Sazak ve Sait Gönen de bulunuyor.

Ancak MHP Genel Merkezi, geçtiğimiz yıl yönetim aleyhine demeçleri nedeniyle partiden ihraç edilen Oğan'ın, mahkeme tarafından partiye geri dönüş kararı bulunmasına rağmen, Yargıtay'ın nihai karar vermemesini gerekçe göstererek aday olamayacağını savunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.