Önce İran'ı eleştirdi, sonra Obama'yı aradı

Önce İran'ı eleştirdi, sonra Obama'yı aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan cephesinden ilk önce İran’a ilişkin ciddi açıklamaların, ardından ABD Başkanı Barack Obama ile bir saatlik telefon görüşmesi yaptı

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan cephesinden ilk önce İran’a ilişkin ciddi açıklamaların, ardından ABD Başkanı Barack Obama ile bir saatlik telefon görüşmesi yaptı.

Erdoğan ile Obama arasındaki görüşme için Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “iki lider, önümüzdeki süreçte de yakın işbirliği içerisinde birlikte çalışma hususunda mutabık olduklarını teyit etmişlerdir” ifadesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ortak basın toplantısında dış politika üzerine çarpıcı açıklamalara imza attı. Gün içerisinde France 24 haber televizyonuna verdiği demeçte, Suudi Arabistan’ın Yemen’e müdahalesini desteklerini açıklayan Erdoğan, Saray’daki basın toplantısında bu açıklamasını derinleştirdi.

İran’ın Yemen’deki tutumuyla birlikte Suriye politikasını da eleştiren Erdoğan, İran’a yönelik şunları dile getirdi:

"Bugüne kadar bölgede olan gelişmeler, Yemen'de olan gelişmeler, gerçekten tahammül sınırlarını artık zorlamaya başlamıştır. İran'ın açıklaması doğaldır. İran'ın böyle bir açıklama yapması, zaten şu ana kadar Irak'ta, Suriye'deki gelişmelerde de kendisini ne yapmıştır, göstermiştir. Burada İran, bölgeyi adeta kendine domine etmenin gayreti içerisindedir, böyle bir çalışmanın içerisindedir. Buna müsaade edilebilir mi? Irak'ta yapılanları görüyorsunuz. Bir taraftan DEAŞ (IŞİD) ile uğraşılıyor, bir taraftan İran'ın oraya göndermiş olduğu Devrim Muhafızları ile uğraşılıyor. Doğru bir şey mi bu?" dedi.

İran’ın Suriye’de Beşar Esat rejimine verdiği desteğe halen karşı olduklarını mesajını veren Erdoğan’ın, Esat’ı kast ederek, “Bu katile, destek veren bir anlayış, bu savunulabilir mi, bunu savunmak mümkün mü? 'Ben Müslümanım' diyen bir insanın bu katili savunacağına ihtimal vermiyorum, veremem" sözleri dikkat çekti. Erdoğan, "Ama diyoruz ki İran'ın bu bakışının değişmesi lazım. Yemen'den şu noktada, kuvveti, gücü neyi varsa çekmesi lazım, aynı şekilde Suriye'den çekmesi lazım, aynı şekilde Irak'tan çekmesi lazım, bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerekir" diye konuştu.

Türkiye, Yemen operasyonunu destekleyecek

Yemen'de Husiler’in mezhepsel bir çatışma yürüttüğünü ve ortaya adeta Şii-Sünni çatışması çıktığını kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin mezhepsel çatışmalara olumlu bakmadığını, bakmayacağını vurguladı. Yemen’in bölünme eşiğinde olduğunu belirten Erdoğan, "Biz Yemen halkının tümüne kardeşimiz olarak bakıyoruz ve bu kardeşlerimizin hukuku üzerinde herhalde düşüncelerimizi beyan etmemiz gerekir" diyerek Türkiye’nin Yemen konusunda harekete geçme hakkı olduğunu ima etti.

Erdoğan, "Şu anda askeri konuda herhangi bir şey söylemiyorum. Şu anda söylemem de doğru değildir. Ama lojistik konuda, istihbarat konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bugün açıkladım" dedi.

60 dakikada Obama ile dünya turu

Erdoğan’ın, Barack Obama ile 60 dakika sürdüğü belirtilen telefon görüşmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı’ndan saat 22.00 civarında yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Görüşmede, DEAŞ ile mücadele konusunda devam eden işbirliği, Irak ve Suriye'de barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürütülen ortak çabalar ele alınmıştır.İki lider, Suriye'yle ilgili olarak, ‘Eğit-Donat’ programı kapsamında ılımlı Suriye muhalefetini destekleme, yabancı savaşçıların söz konusu ülkeye sızmasını önleme konularında işbirliğini artırmaya yönelik çalışmalar hakkında da görüş teatisinde bulunmuşlardır.

Başkan Obama, görüşme sırasında, Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan ülkemize sığınan yaklaşık 2 milyon insana ev sahipliği yapmasından ve yabancı savaşçılarla mücadele konusundaki katkılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza takdir ve teşekkürlerini iletmiştir.

Yemen ve Ukrayna'daki son gelişmelerin, ayrıca İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerin ele alındığı görüşmede iki lider, anılan meseleler ve diğer bölgesel konularda önümüzdeki süreçte de yakın işbirliği içerisinde birlikte çalışma hususunda mutabık olduklarını teyit etmişlerdir.”

Beyaz Saray: ‘IŞİD’le mücadelede devam eden işbirliği görüşüldü’

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamadaysa, görüşmede Irak ve Suriye’ye güvenlik ve istikrar getirme konularında ortak çabalara, ılımlı Suriye muhalefeti savaşçılarına verilen eğit-donat programına değinildiği bildirildi.

Açıklamada, “[İki lider] yabancı savaşçı akışını kesme konusunda işbirliğini derinleştirme çabalarını ele aldı, Başkan [Obama] Türkiye’nin bu soruna olumlu katkılarından memnun olduğunu açıkladı” deniyor.

Beyaz Saray ayrıca Başkan Obama’nın, Türkiye’nin Irak ve Suriye’den gelen 2 milyon mülteciye devam ettirdiği destekten de memnuniyetini ifade ettiğini kaydetti.

Başkan Obama’yla Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmede ayrıca Yemen ve Ukrayna’daki son gelişmelerle İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakerelere değindi, bu ve diğer bölgesel sorunlarla ilgili olarak yakın çalışmayı sürdürme sözü verdi. (VOA)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.