Ons altın 1300 dolara koşuyor

Ons altın 1300 dolara koşuyor

Uluslararası piyasalarda altının onsu 1289,60 dolarla 4,5 ayın zirvesine çıktı.

A+A-

Altın fiyatları 4,5 ayın yeni zirvesine çıktı. Altın Avrupa ekonomisine dair belirsizlik ve küresel büyüme endişelerinin neden olduğu volatiliteye bağlı olarak gelen güvenli liman alımlarıyla yükseldi. Uluslararası piyasalarda altının onsu 1289,60 dolarla 1 Eylül'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

İsviçre Merkez Bankası’ın (SNB) avro ile ortak fiyat hedeflemesi politikasını bırakmasının yankıları dünyanın her köşesinde hissediliyor. Latin Amerika’dan Çin’e kadar tüm ülkeler, bu önemli kararın ışığında hem kendi para politikalarını gözden geçiriyorlar, hem de finans sektörlerinin aldığı yaraları sarmaya çalışıyorlar.

Tüm dünyada olduğu gibi, söz konusu yankılar Orta Doğu’da da hissedildi. Aşağıdaki haber, Birleşik Arap Emirlikleri’nde gelişmelerin nasıl algılandığıyla ilgili. Emirates Altın Rafinerisi’nin sahibi Muhammed Şakarçi’ye göre, İsviçre Merkez Bankası’nın kararını açıklamasıyla birlikte halk hızla altına yöneldi. Aslında kararın ardından sadece avro düşüşe geçti, ancak yatırımcılar tüm kağıt varlıklara eşit muamele yaparak, hepsini sattılar ve kıymetli metallere yöneldiler.

Richcomm Global Services firmasında kıdemli müşteri temsilcisi Pradeep Unni’ye göre, finans piyasaları SNB’nin kararından ötürü önemli bir itibar kaybına uğradılar. Bu nedenle, altın fiyatının yakın vadede 1.300, hatta 1.320 dolar seviyelerine kadar yükselmesi beklenebilir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.