OPEC+'ten petrol arzını artırma kararı

OPEC+'ten petrol arzını artırma kararı

ABD Devlet Başkanı Joe Biden'ın petrol arzının daha fazla artırılması görüşüne karşın OPEC+, petrol arzını günde sadece 100 bin varil artıracak.

A+A-

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+’tan bir kaynak, grubun bugünkü toplantıda Eylül ayı için petrol arzını günde 100 bin varil artırma konusunda uzlaştığını belirtti.

OPEC+ üyelerinden Kazakistan Enerji Bakanı Bolat Akchulakov, bugün başlayan OPEC+ toplantısında arz artışı yapılabileceğini belirterek, “Tercih edilen fiyat koridorunun günde varil başına 60-80 dolar olduğunu daima söyledik. Bugün bu fiyat 100 dolar. Bu yüzden, aşırı ısınmayı önlemek için üretimi artırmak zorunda kalabiliriz” dedi.

Piyasaların genel beklentisi, OPEC+’nın petrol arzını sabit tutması ya da hafif artırmasıydı.

OPEC+’dan iki kaynak, petrol arzında yüksek ihtimalle “hafif artış” yapılması değerlendirilebileceğini belirtmişti. Bir OPEC+ kaynağı ise petrol üretiminde yapılacak artışın günde 300 bin varilden daha az olacağını belirtmişti.

ABD Devlet Başkanı Joe Biden, temmuz ayı içerisinde Körfez ülkelerini ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunmuş, artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle petrol arzının artırılmasını istemişti. Ancak sonrasında Biden’ın bu temaslardan beklediğini alamadığı belirtilmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Biden'ın ziyareti ile ilgili yaptığı konuşmada, ülkesinin daha önce ilan ettiği gibi petrol üretimi kapasitelerinin sınırlı olduğunu ve ek bir kapasite artışı olmayacağını belirtmişti. Böylece Biden'ın Körfez ülkelerinin arzı artırmasına dönük girişimleri sonuçsuz kalmış oldu.

Bununla birlikte Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de İstanbul'daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin ardından Biden’ın insan hakları konusunda sert sözlerle eleştirdiği Suudi Arabistan’ı ziyaret eden bu adımı ülkesinde büyük tepkilere yol açmıştı.

OPEC+ üyelerinin petrol arzını arzu edilenden düşük bir miktarda artırmasının ardından petrol fiyatları da artışa geçti.

Brent petrolün varil fiyatındaki artış yüzde 1,2’yi aştı. Brent petrol varil başına 101,9 dolar seviyesinden işlem gördü. Batı Teksas ham petrolü ise yüzde 1,8 günlük artışla 96 dolardan işlem gördü.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler