Oracle: TikTok'la anlaşmaya vardık

Oracle: TikTok'la anlaşmaya vardık

Oracle şirketi, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Çinli  teknoloji devi ByteDance şirketinin video uygulaması TikTok'la ilgili  olarak yaptığı açıklamasını doğruladı.

A+A-

-CRI

Oracle şirketi, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Çinli  teknoloji devi ByteDance şirketinin video uygulaması TikTok'la ilgili  olarak yaptığı açıklamasını doğruladı. Bu açıklamanın içeriğinin ByteDance tarafından geçen haftasonunda Mnuchin'e sunulan teklifte yer  aldığını belirten Oracle, bu teklifte TikTok'un "güvenilir bir  teknoloji sağlayıcısı" olarak belirlendiğini duyurdu.

Çin Uluslararası Radyosunun internet sitesinde yer alan habere  göre, Steven Mnuchin, CNBC'ye verdiği röportajda, ABD yönetiminin bu  hafta içinde söz konusu işlemi gözden geçirmeyi planladığını  belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Biz sadece bizim açımızdan, kodun güveni, Amerikan halkının verilerinin güveni ve telefon bilgilerinin güveni açısından emin olmamız lazım. Teknik ekibimiz Oracle ile yapılacak bir sonraki müzakereleri dört gözle bekliyor."

Daha önce New York Times'ta yer alan habere göre, ByteDance  şirketinin, video uygulaması TikTok'un ABD operasyonları için Microsoft yerine Oracle liderliğindeki konsorsiyumu seçtiği bildirildi.

Steven Mnuchin, ABD yönetiminin Microsoft veya Oracle'in TikTok'un ABD operasyonlarını satın alması konusunda tam güvene sahip olduğunu  dile getirdi. Ancak Microsoft'un çıkışıyla birlikte Steven Mnuchin, ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Yabancı Yatırım Komitesi'nin öncelikle Oracle ile TikTok arasındaki işbirliği planını değerlendirip  önerilerin Donald Trump'a sunulup arından onunla bir değerlendirmenin  daha yapılacağını ifade etti.

AXIOS'ta yer alan habere göre, söz konusu anlaşmada Oracle ulusal  güvenlik sorunlarıyla başa çıkacak. Steven Mnuchin, iki taraf  arasındaki işbirliği planının TikTok'u ABD merkezli bir şirkete  dönüştürmeyi ve 20 bin yeni istihdam getirmeyi de içerdiğini açıkladı.

Medyada yer alan haberlere göre, söz konusu işbirliği, Apple ve China Cloud Guizhou şirketi arasındaki "veri uyumu" işbirliğine  benziyor.

Diğer yandan, South China Morning Post'ta önceki gün yer alan  haberde, TikTok'un algoritma kaynak kodunu Amerikalı alıcılara  satmayacağını ancak TikTok'un ABD teknolojik ekibinin yeni  algoritmalar geliştirebileceği bildirildi.

Çin, Ağustos sonunda ihracat yasaklarına veya kısıtlamalarına tabi  olan gözden geçirilmiş bir teknoloji kataloğu yayınladı  bu, ByteDance'ın TikTok'un bir Amerikan şirketine satışına devam etmek  için hükümetten bir lisans almak zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

VOA'da yer alan habere göre, Donald Trump yönetimi ByteDance'in TikTok'un ABD operasyonlarını satması için son tarihi 20 Eylül olarak  belirledi.

Çin: ABD'nin zorla satın almasına karşıyız

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı, Çinli bir şirket olarak TikTok'un zorla satılmasına karşı çıktıklarını açıkladı.
    Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, dün TikTok'un Microsoft'a  satılıp satılmayacağına dair soruya verdiği yanıtta, TikTok'un ABD'de  karşılaştığı durumun tipik "hükümet zoruyla satış" işlemi olduğunu  kaydetti.
    Çinli sözcü Wang Wenbin, adil ve eşit muamele ile "interneti  temizleme" söylemlerinde bulunan bazı Amerikalı siyasetçilerin, hiçbir  kanıt sunamadan, ulusal güvenlik kavramını genelleştirip, devlet  gücünü kötüye kullanarak, birtakım alanlarda üstünlük sahibi yabancı  işletmelere baskı yaptığına işaret etti.
    ABD'li siyasetçilerin zorbalığını ve ekonomik hegemonyacılığını  yansıtan bu olaya kararlılıkla karşı çıktıklarını vurgulayan sözcü,
Çinli işletmelerin kendi meşru haklarını korumalarını  desteklediklerini ve uluslararası ticaret ile ekonomi kurallarını  savunmaya devam ettiklerini belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.