Osman Gazi Köprüsü'nde hesaplar tutmadı

Osman Gazi Köprüsü'nde hesaplar tutmadı

Astronomik geçiş ücretiyle tartışılan Osman Gazi Köprüsü, bayramda bedava olmasına rağmen garanti edilen rakama ulaşamadı

A+A-

Günde 87 bin aracın geçtiği köprü için hükümet yüklenici firmaya günde 135 bin aracın geçeceğini garantilemişti. Fatura yine vatandaşa kesilecek.

İzmir körfezinin gerdanlığı olarak anılan Osman Gazi Köprüsü'nden 5 günde 435 bin araç geçti. Astronomik geçiş ücreti nedeniyle tartışılan köprüden trafiğin en yoğun olduğu bayram tatilinde ortalama 87 bin aracın geçmesi dikkat çekti. Yüklenici firmaya 135 binin altında geçen her araç için 3 dolar ödenecek. 

VATANDAŞTAN ÇIKACAK

İstanbul-İzmir Otoyolu Yalova Altınova-Bursa Gemlik arasındaki bölümde bulunan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, namı diğer Osman Gazi Köprüsü, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılmıştı. Köprüyü yapan firma ile hükümetin yaptığı 14 yıllık anlaşmaya göre 3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolarolmak üzere, her gün 135 bin araç geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.  

 

Yani günde köprüden 135 bin araç geçmezse, firma eksik kalan her araç başına 3doları vatandaşın cebinden alacak.

 

VALİ AÇIKLADI

 

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Twitter'dan 1-5 Temmuz tarihlerinde Dilovası-Yalova arasında 435 bin 115 aracın geçiş yaptığını duyurdu. Güzeloğlu'nun verdiği bilgiye göre Osman Gazi Köprüsü'nden 1 Temmuz'da 49 bin, 2 Temmuz'da 83 bin, 3 Temmuz'da 83 bin, 4 Temmuz'da 75 bin, 5 Temmuz'da da 108 bin araç geçiş yaptı.

KAMUNUN YÜKÜNÜ ARTIRACAK

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu şöyle konuştu: “Devlet tarafından garanti edilen kotaya ulaşılamaması halinde, devreye Hazine ödemesi sokulacak, yani köprünün maliyetini şirkete halk ödemeye başlayacak. Yüksek geçiş ücretleri dolayısıyla köprü kullanılmadığı takdirde, aradaki fark Hazine tarafından ödenecek. Bu da, kamu maliyesine önemli yükler getirme potansiyeli doğuruyor.”

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.