Otoda ihracat durma noktasında

Otoda ihracat durma noktasında

OİB, yaptığı açılamada ihracatın durma noktasına geldiğine dikkat çekerek, mevcut siparişlerin kaybedileceği riski v

A+A-

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), bir süredir otomotiv endüstrisinde yaşanan gelişmeler ve üretimin durmasıyla ilgili açıklama yaptı.

OİB’den yapılan açıklamada Türk otomotiv endüstrisinin bilgi, birikim, kalite, esnek üretim ve zamanında teslim anlayışıyla küresel otomotiv ana ve yan sanayinin güvenini kazanarak bugün önemli üretici ülkeler arasında yerini almayı başardığı vurgulandı.

22,3 milyar dolarlık ihracatıyla ülke ihracatının 6’da birini gerçekleştiren otomotiv endüstrisinde son günlerde yaşanan eylemlerle ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde büyük üzüntüyle takip ettiğimiz ve üretimin durmasına sebep olan gelişmeler, ihracatı durma noktasına getirmiştir. Söz konusu olayların çözümü ve iş barışının sağlanmasındaki gecikme, ülkemiz ekonomi ve ihracatının lokomotifi olan otomotiv endüstrisine zarar verecek ve bu durum azalan ihracat ile ülkenin büyümesi ve refahının artmasına olumsuz etki edecektir. İhracat siparişlerinin çok zor şartlar altında alındığı ve çok yoğun rekabetin yaşandığı bu endüstride, ihracatın bir gün bile gecikmesi, yeni projelerin ülkemize gelmesini zorlaştırmasının yanı sıra mevcut siparişlerin bile her an kaybedilmesi riskini taşımaktadır. Bunun yanın da üretim gecikmelerinin sebep olacağı hat duruş tazminatları, acil uçak sevkiyatları gibi yüksek maliyetler firmaları telafisi güç sıkıntıların içine sokacaktır. Ülkemizin ve dolayısıyla otomotiv endüstrimizin bu dinamiklerini, rakip ülkelere karşı elde ettiğimiz avantajları devam ettirebilmemiz, olası yeni projelere ortak olabilmemiz için bugün yaşadığımız sıkıntılı ortamda ülkemiz adına olumlu bir karara varılmasını arzu ediyoruz. Firmalarımızın zamanında teslim hassasiyetinin, dolayısıyla ihracatımızın ve ülke ekonomisinin büyümesine katkımızın hızla sürmesini, yanı sıra bunca yılda oluşturduğumuz itibar ve güvenin devam etmesini istiyoruz.”  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.