Otomobil pazarı rekoru zorluyor

Otomobil pazarı rekoru zorluyor

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ocak-Mayıs'ta rekor kıran geçen yılki satışların yüzde 0.3 üzerine çıktı

A+A-

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Nisan ayındaki daralmanın ardından Mayıs'ta yüzde 15.2 büyürken, yılın tamamında rekor seviyeye çıkma olasılığı belirdi.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarının bu yıl, geçen yılki rekor 968,000 adetlik seviyenin yüzde 5 altında kalarak, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tahminlerine göre 900,000-950,000 aralığında olması bekleniyor.

Ancak aracı kurumların şu ana kadarki satış rakamları üzerinden yaptıkları tahminler yıl sonunda bu seviyelerin üzerine çıkılabileceğine işaret ediyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre tarafından açıklanan verilere göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 15.2 artışla 93,904 adete yükseldi.

Nisan sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemindeki seviyelerin altında olan pazar Mayıs sonunda geçen yılı aştı. Toplam satışlar Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın yüzde 0.3 üzerine çıkarak 347,277 adet oldu.

ÜNLÜ&Co tarafından yayımlanan değerlendirmede Mayıs ayında tarihsel olarak en yüksek satış rakamlarına ulaşıldığına dikkat çekilerek, "Bu ayki satışlar talebin önceki aylara göre belirgin şekilde hızlandığını ve mevsimsel etkilerden arındırılarak bakıldığında yıllık satışların 1 milyon adete yükseleceğine... işaret ediyor. Bu rakamlar sürdürülebirilse... sektör oyuncularının yıllık satış tahminlerinin üzerine çıkılması ihtimali oluşur" denildi.

İlk beş ayki otomobil ve hafif ticari araç kırılımına bakıldığında otomobil satışları yüzde 2.8 artarak 267,371 adete yükseldi. Hafif ticari araç pazarındaki ise hız keserek yüzde 7.4, satışlar 79,906 adet oldu.

Sadece Mayıs ayına bakıldığında otomobil satışları ayında yüzde 17.4 yükselerek 73,832 adet, hafif ticari araç satışları yüzde 7.5 artarak 20,072 adet oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.