Otomotiv ihracatı yüzde 16 arttı

Otomotiv ihracatı yüzde 16 arttı

TÜRKİYE ihracatının lokomotifi otomotiv endüstrisi, Mart ayında, bir önceki aya oranla yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

A+A-

TÜRKİYE ihracatının lokomotifi otomotiv endüstrisi, Mart ayında, bir önceki aya oranla yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ocak- Mart döneminde yüzde 6.6 artışla 5 milyar 544 milyon dolar ihracat yapan sektör, yılın ilk çeyreğinde Türkiye ihracatındaki liderliğini korudu. Mayıs 2014ten bu yana aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarına dikkat çeken Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "En büyük pazarlar Almanya, İtalya, İngiltereye yüzde 31e varan oranlarda artış kaydettik" dedi.

Otomotiv endüstrisi, liderliğini sürdürdüğü Mart ayında genel ihracat artışını katlamaya devam ediyor. Türkiye ihracatının yüzde 2.6 artış ile 11 milyar 466 milyon dolar olduğu Mart ayında, otomotiv endüstrisi yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ocak- Mart döneminde yüzde 6.6 artışla 5 milyar 544 milyon dolar ihracata imza atan sektör, yılın ilk çeyreğinde Türkiye ihracatındaki liderliğini de korudu.

Endüstrinin Mayıs 2014'ten bu yana aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaştığına dikkat çeken Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye ihracatından da yüzde 18 pay aldıklarını söyledi. Mart ayında mal grupları bazında genelde çift haneli artışlar yaşandığını belirten Sabuncu, "Artış özellikle ticari araçlarda yüzde 37 gibi yüksek seviyelere ulaştı. En büyük pazarımız Almanyaya yönelik ihracat başarısında yan sanayi, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve çekiciler ihracat artışının yüzde 100e varan oranlara ulaşması etkili oldu" dedi.
Mart ayında sürdürdükleri başarılı performans ile yılsonu hedefi olan 23 milyar dolara adım adım yaklaştıklarını vurgulayan Sabuncu, şu değerlendirmede bulundu:

"Hedefimize ulaşmak için ayrıca üretimde rekabetçi olma avantajını ele geçirmemiz gerekiyor. Bunun için de Türkiye olarak 4. Endüstri Devrimi olarak nitelendirilen Sanayi 4.0 dönüşümünün uygulayıcı, öncü ülkeleri arasında yer almalıyız. Sanayi 4.0 ile yeni nesil yazılım ve donanımların, siber fiziksel sistemlerin makinelerde kullanılması ile insanlardan neredeyse bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapan akıllı fabrikalar ortaya çıkacak. Otomotiv üretiminde kalite ve maliyet unsurları diğer sektörlere nazaran daha ön planda. Sektörün yapısından dolayı Sanayi 4.0ı uygulamaya başlayan ve başlayacak olan ülkeler önemli maliyet avantajları elde edecek, rekabet üstünlüğü sayesinde bulundukları ülkelere ciddi yatırımların çekilmesini sağlayacak."

TİCARİ ARAÇLARDA ARTIŞ ORANI YÜZDE 37'Yİ BULDU
Mart ayı verilerine göre ürün grubu bazında ihracatta yüzde 37yi bulan artışlar yaşandı. Endüstri ihracatından yüzde 40 pay alan otomotiv yan sanayi, yüzde 15 artışla 813 milyon dolar ihracata imza attı. Yüzde 31 paya sahip binek otomobiller ise yüzde 3 artışla 634 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Yüzde 21.5 paya sahip eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 37 gibi yüksek bir artışla 443 milyon dolar, yüzde 6 paya sahip otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 18 artarak 125 milyon dolar oldu.

ALMANYA YÜZDE 13 ARTTI, RUSYA YÜZDE 36 AZALDI
Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanyaya artış, şubat ayının ardından martta da sürdü. Almanyaya ihracat yüzde 13 artışla 340 milyon dolar olurken, ikinci sıradaki İtalyaya yüzde 31 artışla 218 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Birleşik Krallıka yüzde 2 azalışla yine 218 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mart ayında diğer önemli pazarlardan İspanyaya yüzde 30, Hollandaya yüzde 195, ABDye yüzde 18, İrana yüzde 155, Romanyaya yüzde 27 ihracat artışı yaşanırken, Rusyaya ihracat yüzde 36 oranında düştü.

AB ÜLKELERİNDE ARTIŞ ÇİFT HANELİ OLDU
Otomotiv endüstrisi ihracatından yüzde 79 pay alan AB pazarına yönelik ihracat Mart ayında yüzde 18 artışla 1 milyar 614 milyon dolar oldu. Sektörün ikinci en büyük pazarı Orta Doğu ülkelerine ihracat artış oranı yüzde 12, Amerika ülkelerine yüzde 5 olarak gerçekleşirken, Afrika ülkelerine yüzde 6 düşüş yaşandı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.