Oyak Renault'ta üretim karmaşası

Oyak Renault'ta üretim karmaşası

Oyak Renault teknik nedenlerle Pazar günü durdurulan üretimin bugün kısmen yapıldığını, sendika ise üretimin başlamadığını söylüyor

A+A-

Oyak Renault, Bursa fabrikasında Pazar günü teknik nedenlerle durdurulan üretimin bugün kısmen başladığını açıklarken, fabrikada örgütlü işçi sendikası ise çalışanların 10 işçinin işten çıkarılmasını protesto ettiğini ve üretimin başlamadığını belirtti.

Oyak Renault yönetimi tarafından Reuters'a yapılan sözlü açıklamada, "Üretim Pazar günü teknik bir arıza nedeniyle bu sabah 8'e kadar durdurulmuştu. Fabrika (bugün) kısmen çalışıyor, bazı operatörler, disiplin cezasından dolayı işten çıkarmaları protesto ediyorlar" denildi.

Fabrikadaki işçilerin çoğunun bağlı olduğu Birleşik Metal-İş sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, şirketin dün 10 kişiyi işten çıkarmasının ardından bugün işçilerin bu durumu protesto ettiğini ve bunun üzerine üretimin şirket tarafından başlatılmadığını söyledi.

Atar, "Şirket dün sabah itibariyle 10 kişinin işten çıkarıldığını duyurdu. Bunlar da Birleşik Metal-İş sendikasının bölümlerde bulunan sözcü işçiler, özellikle örgütlenmemizi kırmaya çalışan işten çıkarmalar" dedi.

Atar, yaklaşık 2,000 işçinin fabrika önünde beklediğini ve polis tarafından çevrelendiğini ifade ederek, "Fabrika içindeki işçi arkadaşlarımız yönetimden bu sorunlara çözüm bulunmasına yönelik bir açıklama bekliyor... Şu anda fabrikada üretim yok" dedi.

Atar, fabrika önünde ve çevresinde bulunan işçilere polisin biber gazıyla müdahale ettiğini, 15 işçinin de gözaltına alındığını söyledi.

Oyak Renault ise açıklamasında, "10 Şubat'ta üst üste tekrarlanan olaylara istinaden Oyak Renault yönetimi konuyla ilgili disiplin araştırması başlatmış olup, detaylı analiz ve kanıt toplanmasını gerçekleştirdi. Elde edilen sonuçlara göre şirketin işleyişinin kesintiye uğramasında belirleyici rol oynayan 10 çalışanın disiplin komitesi tarafından sözleşmelerinin sonlandırılmasına karar verildi. Bu karar ilgili çalışanlara dün bildirildi" dedi.

GEÇEN YILKİ PROTESTOLAR

Otomotiv sektöründe üretim ve ihracatın üçte ikisini gerçekleştiren Oyak Renault, Tofaş , Ford Otosan ve bazı yan sanayi şirketlerinde çalışan işçiler geçen yıl Mayıs ayında toplu sözleşme koşullarının iyileştirilmesi için iş bırakma eylemleri yapmıştı.

Atar'ın verdiği bilgiye göre fabrikadaki işçiler geçen yılki eylemlerden itibaren mensup oldukları Türk Metal sendikasından Birleşik Metal-İş'e geçti. Şu anda fabrikadaki yaklaşık 5,000 işçinin 4,000 kadarı Birleşik Metal-İş, 200 kadarı Türk Metal'e üye. 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.