OYAK'ta neler oluyor

OYAK'ta neler oluyor

Oyak'ta neler oldu? Coşkun Ulusoy, bundan sonra ne yapacak? İstifa etmeyen arkadaşlarına kırgın mı?

A+A-

Türkiye ekonomisinde 30 bin çalışanıyla, otomotiv, çimento, demir çelik sektöründe çok önemli şirketleriyle önemli bir yere sahip olan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Mayıs ayı başından beri sürpriz gelişmelere sahne oldu, oluyor...

Bilindiği gibi OYAK’ı 2000’den beri yöneten Genel Müdür Coşkun Ulusoy ile göreve gelişinin birinci yılında olduğu halde Yönetim Kurulu Başkanı Necati Özbahadır, sürpriz bir kararla istifa ettiler.

Ulusoy’un istifasının ardından dört genel müdür yardımcısı; Nihat Karadağ, Dinç Kızıldemir, Hülya Atahan ve Ergun Okur da istifalarını verdi. Ulusoy’un göreve getirdiği danışmanlar Erdemir Genel Müdürü Ali Pandır ve Çimento ve otomotiv grubunun başında olan Celalettin Çağlar ise görevde kaldı.

16 yıllık yönetimi sırasında OYAK’ı yaklaşık 1 milyar TL değerindeki varlıktan 50 milyar TL’ye çıkaran Ulusoy’un istifasının hemen ardından, yerine Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Savaş Erdem atandı. İşte bu atama, OYAK’ta “AK Parti darbesi” olarak yorumlanan bir süreci başlattı. 

Erdem’in herhangi bir özel sektör deneyiminin olmaması, isminin önceden belirlenmiş olduğu izlenimi bu yorumu güçlendiriyor.Henüz hükümet cephesinden de OYAK’tan bu yorumlara ilişkin resmi bir açıklama yok. Ancak öğrendiğime göre bu adımlardan komuta düzeyinde askerin bilgisi ve onayı var.Yeni Genel Müdür Erdem, OYAK’ta henüz inceleme aşamasında. Değişimin yakın zamanda başlayacağı konuşuluyor.

Turgut Özal’ın prenslerinden biri olarak geldiği Ziraat Bankası’nda tanımıştım Ulusoy’u... Ağzı sıkı, tepkilerini belli etmeyen bir bürokrat oldu hep. Ulusoy, bundan sonra ne yapacak? İstifa etmeyen arkadaşlarına kırgın mı? Bu soruları sormak için kendisini aradım ama ulaşmak her zaman ki gibi mümkün olmadı. Yerine bir yakını ile görüştüm. Ayrıldıktan sonra ne yapıyor diye sordum... “16 yıldan beri ilk defa boşta kalıyor. En azından üç dört ay iş düşünmeyecek” diyor.

Ardından ekliyor “Sonra çalışacak. Çalışmak zorunda. 67 yaşında ama çok dinamik. Sonbahardan itibaren iş arayışı başlar.” Henüz gelişmeler yeni olduğu için herhangi bir teklif gelmemiş Ulusoy’a. İzlenimime göre projesyonel bir iş de düşünmüyor artık Ulusoy. Alternatifler arasında artık uzmanlaştığı OYAK emeklilik fonu deneyiminden faydalanarak bir fon kurma projesinin de olabileceğini öğrendim.

Bu arada Ulusoy’la birlikte istifa etmeyen danışmanlardan Celalattin Çağlar, Coşkun Ulusoy’un 10 yaşından beri Darüşşafaka’dan sınıf arkadaşı. Yani 57 yıllık arkadaşlar. Bu harekete kırıldı mı soruma, “Kırılmadı. Herkesin kendi hayatı yorumunu yapıyor” dedi.Pandır ve Çağlar’ın yeni dönemde görevde kalıp kalmayacakları konusunda da çok spekülasyon var.

305 bin askerin maaşlarından kesilen paralarla yaratılan bu değer elbette korunmak zorunda. Yönetim değişikliği gibi önemli bir konuda ise spekülasyonların giderilmesi için kamuoyu bir açıklamayı hak diyor değil mi? (Jale Özgentürk/Hürriyet)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.