Pakdemirli: Kırsalda üreticimizi yalnız bırakmadık

Pakdemirli: Kırsalda üreticimizi yalnız bırakmadık

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli “Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi ile alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması maksadıyla çeşitli alanlardaki yatırımlara %50 oranında hibe desteği veriyoruz” dedi.

A+A-

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP)  kapsamında kırsal kalkınma yatırımlarını  desteklediklerini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli “2006 yılında başlattığımız KKYDP ile kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi ile alternatif  gelir kaynaklarının oluşturulması maksadıyla çeşitli alanlardaki  yatırımlara %50 oranında hibe desteği veriyoruz” diye konuştu.

GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER BAŞVURABİLİYOR

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine  yönelik, yeni tesis, teknoloji yenilenmesi, alternatif enerji  kaynaklarının üretilmesi ve kullanılması ve alet ekipman alımlarına  ilişkin hibe desteklerine gerçek ve tüzel kişilerin başvurabildiğini  belirten Bakan Pakdemirli “Bu kapsamda 2006-2020 yılları arasında bu  alanlarda 4,1 Milyar TL hibe desteği sağladık. Ayrıca modern sulama  sistemlerinin desteklenmesi maksadıyla yapılan yaklaşık 625 milyon  liralık hibe ile bu rakam 4,725 milyar liraya ulaştı”  değerlendirmesinde bulundu.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNE 1,43 MİLYARLIK HİBE

Diğer yandan kırsal kalkınma için 2016-2018 yılları arasında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programının uygulandığını ifade eden Bakan Pakdemirli “Proje ile bitkisel üretime,  hayvansal üretime,  yöresel tarım ürünleri ve tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi,  işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik kişi başı 30.000 lira  hibe desteği verdik. Bu bağlamda 47.775 genç çiftçimizin projesine  toplam 1,43 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu proje 2018 yılında  tamamlandı” açıklamasını yaptı.

UZMAN ELLER PROJESİNİ BAŞLATTIK

2019 yılında ise tarım ve orman alanında üniversite eğitimi alan  genç çiftçilerimize yönelik Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesini  pilot olarak başlattıklarını söyleyen Pakdemirli “Projeyi İzmir, Düzce, Mardin ve Amasya illerinde başlattık. 100 kişiye 100’er bin  lira hibe sağladığımız bu projede destekleme verilen işletmelerin  kâr-zarar durumu ve faaliyetleri yakından takip edilecek. Olumlu  etkileri görüldüğü takdirde, projeyi, Türkiye’nin bütün illerine  yaymayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

IPARD İLE KIRSALA 4,3 MİLYAR LİRALIK HİBE

Ülkemizde Avrupa Birliğinin ortak tarım politikasına uyum için  politika geliştirmeyi destekleyen, tarım sektörü ve kırsal alanların  sürdürülebilir adaptasyonuna katkı sağlamayı amaçlayan Kırsal Kalkınma Programının da (IPARD) uygulandığını ifade eden Bakan Pakdemirli şöyle  devam etti: “IPARD-1 ve IPARD-2 programlarıyla son 10 yılda yaklaşık 16.500  projeyle sözleşme imzaladık, bu projelere 4.3 milyar TL hibe desteği  ödedik. Böylece kırsalda 12.5 milyar TL yatırım yapıldı, 67 bin yeni  istihdam oluştu”

KIRSALA TOPLAM HİBE YAKLAŞIK 10,5 MİLYAR LİRAYI BULDU

Bakanlık olarak kırsaldaki vatandaşlarımızın ve üreticilerimizin  her daim yanında olduklarını ve bundan sonra da onları yalnız  bırakmayacaklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli “Bugüne kadar kırsal  kalkınma maksadıyla yaklaşık 10,5 milyar liralık hibe desteği  sağladık. Bu desteklemelerimiz bundan sonra da devam edecek”  ifadelerini kullandı.?

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.