Paket hangi hisselere yarayacak

Paket hangi hisselere yarayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 7.5 milyar dolarlık Teşvik ve İstihdam Paketi borsadaki bazı şirketlerin daha fazla işine yarayacak

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu 7.5 milyar dolar tutarında ve 11 ayaklı istihdam sanayi yatırım ve üretim destek paketini bugün açıkladı. Seçime az bir zaman kala açıklanan program ana hatları ile işsizliği azaltma, üretim ve büyümeyi hızlandırmaya odaklı olarak kabul edildi.

Uzmanların paket hakkındaki genel değerlendirmesi, uygulamanın özellikle yatırım yapan şirketleri ön plana çıkartacağı şeklinde. Peki hisse senetleri halka açık borsada işlem gören şiretlerden hangileri bu paketten daha olumlu etkilenecek. TEB Yatırım'ın paketin açıklanmasının ardından geçtiği bir bilgi notu bu konudaki ilk değerlendirmelerden birisi. 

Paket, yatırım yapan şirketlerin işine yarayacak

TEB Yatırım A.Ş.'den Işık Ökte, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Teşvik ve İstihdam Paketi'yle ilgili olarak yatırımcılara bir piyasa notu gönderdi.

Ökte değerlendirmesinde, "Açıklanan bu teşviklerin Tofaş, Turkcell, Türk Telekom, Aselsan gibi yatırım yapan şirketlerin faydasına olduğuna inanıyoruz. İthalatın finansmanında KKDF oranının düşürülmesinin ise Erdemir, Tüpraş, Aygaz, Ford Otosan, Arçelik ve Vestel gibi şirketler için hafif olumlu olacağını düşünüyoruz" dedi.

Özkaynak kullanımı özendirilecek

Ökte değerlendirmesine şöyle devam etti:
"Açıklanan paketin toplam maliyeti 7,5 milyar TL olacak. Bu da 2015 yılı GSYH'nin sadece %0,2'i. Maliyet yükü sadece bütçe üzerinde olmayacak, işsizlik fonu da kullanılacak.
Bu paketle 120 bin yeni istihdam sağlanacak. Şirketler borç yerine özkaynak kullanmaları yönünde teşvik edilecek. Yeni şirket kurma ve halka arzlar özendirilecek."
"Tüm yatırımlar için vergi teşviği artacak. Hangi şehirde olduğu gözetilmeksizin yüksek teknoloji içeren yatırımlar 5. Bölge teşviklerinden faydalanacak (%40 devlet desteği, devlet desteği tamamlanıncaya kadar uygulanan vergi oranı %4 olacak)."
"1. Bölge'de (İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara, Eskişehir, Muğla ve Antalya) yapılan yatırımların %50'si vergi avantajına sahip olacak. Daha önce bu oran %0 idi. Vergi avantajı için ek ödenekler tüm bölgelere uygulancak, zaten %80 olan 6. Bölge hariç."
"Yatırım malları, hammadde, aramal ve yarı-mamül ürünlerin ithalatının finansamanında uygulanan KKDF (kaynak kullanımı destekleme fonu kesintisi) %6'dan %0'a inecek."

 

HSBC 2 HİSSE İÇİN AL 2 HİSSE İÇİN TUT ÖNERİSİ VERDİ

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.