Pakistan, IMF'in sübvansiyon tavsiyesine uymadı

Pakistan, IMF'in sübvansiyon tavsiyesine uymadı

Pakistan, IMF tavsiyesine rağmen enerji sübvansiyonlarını değiştirmedi

A+A-

Pakistan, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) tavsiyelerine aykırı olarak tüketiciler için yakıt ve elektrik fiyatlarını sabit tutmak için sübvansiyonları sürdüreceğini söyledi.

IMF Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pakistan'ın Temmuz 2019'da imzalanan 6 milyar dolarlık paketin gözden geçirilmesinin önümüzdeki ay yeniden başlamasından önce petrol ve enerji sektörlerine fonlanmayan sübvansiyonları geri çekmeyi kabul ettiğini söylemişti.

Ancak Pakistan Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Şehbaz Şerif'in "tüketicilere yük olmamak için" petrol ürünlerinin fiyatlarını artırma önerisini reddettiği belirtildi.

Fiyatlar iki haftada bir gözden geçiriliyor

Pakistan, Nisan-Haziran ayları arasında petrol ve enerji sektörlerine 2 milyar dolardan fazla sübvansiyon vermeye hazırlanıyor. Bu karar devrik Başbakan İmran Khan tarafından iktidardaki son günlerinde açıklanmıştı.

Akaryakıt ve elektrik fiyatları çift haneli enflasyon nedeniyle kamuoyu baskısına maruz kaldı.

Bir IMF heyeti, İslamabad'ın IMF'den boyutunu ve süresini artırmasını istediği Genişletilmiş Fon Kolaylığı'nın (EFF) yedinci gözden geçirmesinin tamamlanmasına yönelik politikalar üzerindeki görüşmelere devam etmek üzere Mayıs ayında Pakistan'a gelecek.

Pakistan, artan cari hesap açığı ve iki aylık ithalata eşdeğer olan 10.5 milyar dolara kadar düşen dış rezervler nedeniyle dış finansmana çok ihtiyaç duyuyor.

İlgili Haberler