Pegasus, Kazakistan'da ortaklık işi bitti

Pegasus, Kazakistan'da ortaklık işi bitti

Pegasus Kazakistan'da ortaklık görüşmelerini sonlandırdı, bazı Airbus uçak siparişlerinin teslim ve ödeme tarihlerini değiştirdi

A+A-

Pegasus Kazakistan'da ortak girişim yatırımına yönelik yürüttüğü görüşmeleri sonlandırırken Airbus'a verdiği uçak siparişinin bir bölümünün teslim ve ödeme tarihlerini değiştirdi.

Pegasus'tan dün akşam KAP'a yapılan açıklamada, Kazakistan'da ortak girişim yatırımına yönelik olarak JSC Stock Investment Fund of Venture Investments Green Invest ile yürütmekte olduğu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması nedeniyle görüşmelerin sonlandırıldığı belirtildi.

Pegasus Kazakistan'da düşük maliyetli tarifeli hava taşımacılığı faaliyetlerinde bulunmak amacıyla görüşüyordu.

Şirket KAP'a yaptığı diğer açıklamada ise, Airbus'a 2012 yılında vermiş olduğu 100 adet sipariş kapsamındaki ilk A320neo tesliminin 19 Temmuz'da gerçekleştiğini belirtti.

Pegasus 2012'de Airbus firmasına 75 adedi kesin, 25 adedi opsiyonlu olmak üzere toplam 100 adet Airbus A320neo ve Airbus A321neo uçak siparişi vermişti.

Açıklamada, söz konusu siparişlerle ilgili olarak, 2022 yılında teslimi planlanan toplam yedi adet A321neo uçağın 2019 yılında, 2019 yılında teslimi öngörülen A320neo uçağın ise 2022 yılında teslimi konusunda anlaşıldığı ifade edildi.

Uçakların teslim tarihindeki değişiklik ile ilgili olarak Pegasus'un uçak ön ödeme yükümlülüklerinin yaklaşık 15 milyon dolara denk gelen kısmının 2020/2021 yıllarından 2017/2018'e çekildiği belirtilen açıklamaya göre, Airbus siparişi kapsamındaki toplam yükümlülükte ise herhangi bir artış gerçekleşmedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.