Petrol 30 doları görebilir

Petrol 30 doları görebilir

Societe Generale, geçtiğimiz şubat ayında 26 dolara kadar inen petrol fiyatlarında yeni dibin 30 dolar seviyesi olabileceğini öngördü

A+A-

Petrol fiyatları, ABD'de özel sektörün açıkladığı verilerin stokların düştüğünü göstermesi ve buna bağlı olarak mevsimsel olarak 20 yılın en yüksek seviyelerinde bulunan arz fazlasının azalacağı beklentilerinin güçlenmesi sonucu, düşüşünü varil başına 40 doların altında durdurdu.

Petrol fiyatları, Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 20'nin üzerinde bir düşüş göstererek ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girdi ve Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra yaklaşık iki kat değer kazanmasına neden olan toparlanmasını sonlandırdı. Citigroup Inc. ve Bank of America Merrill Lynch analistleri, düşüşün kısa ömürlü olacağını düşünüyorlar ve yatırımcılar yıl sonuna kadarki düşüşten korunmak için son iki ayın en düşük primini ödüyor.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, önceki iki seansta yüzde 5 düştükten sonra yüzde 0.9 kadar yükseldi. Nymex piyasasında, 35 sent yükselerek varil başına 39.86 dolara kadar çıktı. Kontrat Salı günü 55 sent düşerek 39.51 dolar ile 7 Nisan'dan bu yana en düşük kapanışını yaptı. Brent petrolü, ise 20 sent yükselerek varil başına 42 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 34 sent ya da yüzde 0.8 düşüşle 41.80 dolardan kapandı. Brent petrolü,şu saatlerde yüzde 0.05 eksi ile 41.92 dolar seviyesinde... Küresel gösterge Brent petrolü, Batı Teksas petrolünü (WTI) izleyerek, Salı günü ayı piyasasına girdi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün açıkladığı verilere göre, petrol stokları 1.34 milyon varil geriledi ve benzin stokları düştü. Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıklayacağı resmi verilerin ise ham petrol ve akaryakıt stoklarında düşüş olduğunu göstermesi bekleniyor.

Fransız bankası Societe Generale geçtiğimiz şubat ayında 26 dolara kadar inen petrol fiyatlarında yeni dibin 30 dolar seviyesi olabileceğini öngördü. 

Ucuz petrol döneminin henüz sonu gelmedi. Aşırı arz ve stok fazlasının devam ettiği endişeleriyle petrol fiyatlarında sert bir geri çekilme yaşandı. 

Petrol fiyatlarında küresel ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak düşüş trendinin devam ettiği görülüyor. Düşüşe sebep olan en önemli gelişme olarak OPEC'in en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan'ın Asya'ya satış fiyatında bir yıla yakın bir sürenin en büyük indirimini yapması gösteriliyor. Uzmanlarca bu indirim en büyük petrol tüketicisi ülkelerden biri olan Çin'de talebin yavaşladığı anlamına gelebilir. Dolarda dün yaşanan değer kazancı da petrol fiyatlarındaki düşüşü hızlandıran nedenlerden biri oldu. Petrol fiyatlarındaki diğer bir sorun ise çok sayıda hedge fonun fiyatların düşeceğine dair pozisyon alıyor alması. Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu verilerine göre 2006 yılında rekor hacme ulaşan kısa pozisyonlar tekrar görülüyor. 

Enerji piyasası ABD'deki sondaj çalışmaları aktivitesindeki artıştan endişe duyuyor. Zira The Baker Hughes sondaj kulesi sayısı yükselişini beşinci haftaya taşıdı. 

Petrol fiyatları şubat ayının ortasında 26 dolara inerek küresel bir paniğe yol açmıştı. Ancak Societe Generale Küresel Petrol Araştırmaları Masasından Michael Wittner, bu kez petrolün o seviyelere kadar inmeyeceğini; 30 dolar seviyelerinde yeni bir dip yapabileceği tahmininde bulundu.

Dunya

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.