Petrol 86 doları gördü

Petrol 86 doları gördü

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Haziran ayında 115 doları gören Brent petrol bugün 86 dolara kadar geriledi

A+A-

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Haziran ayında 115 doları gören Brent petrol bugün 86 dolara kadar geriledi. Sadece Ekim ayındaki gerileme yüzde 10'u geçmiş durumda. Petrol fiyatları hakkında yayımlanan raporlar düşüşün daha da devam edebileceği yönünde sinyaller veriyor. Bazı değerlendirmeler bu ay içinde Brent petrolün fiyatının 80 doları görebileceğini belirtiyor.

Uzmanlar fiyatlardaki düşüşü iki ana nedene dayandırıyor. Birincisi jeopilitik riskler. İkinci ve daha önemli neden ise küresel ekonomideki daralma sinyalleri. Ayrıca jeopilitik riskler ve özellikle Avrupa ile Çin kaynaklı ekonomik daralma sinyallerine rağmen petrol arzının düşmemesi de fiyatı aşağı çeken önemli bir neden olarak değerlendiriliyor. Üstelik bazı üreticilerin fiyat düşecek veya düşek kalacaksa üretimlerini artıracağını deklare etmesi de fiyat üstünde baskı yaratıyor.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.