Petrolde arz fazlası giderek azalacak

Petrolde arz fazlası giderek azalacak

OPEC petrol piyasasındaki arz fazlasının yılın ikinci yarısında giderek azalacağını tahmin ediyor

A+A-

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Nijerya ve Kanada'daki üretim kesintileri nedeniyle dünya petrol piyasasında arz ve talebin yılın ikinci yarısında daha dengeli olacağını belirtti.

OPEC'in yayımladığı aylık rapora göre örgütün toplam üretimi Nijerya'daki kesinti nedeniyle Mayıs ayında, ayda 100,000 varil azaldı.

OPEC yılın ikinci yarısında ham petrol için mevsimsel olarak talebin yükseleceği, OPEC dışı petrol üretiminin ise azalacağı öngörüsünde bulundu.

Raporda, "Pazardaki arz fazlası yüksek ihtimalle önümüzdeki çeyrek dönemlerde azalacaktır... Nijerya ve Kanada'daki üretim kesintisi petrol pazarını büyük ölçüde sıkıştırdı ve arz ile talebin pek çok kişinin öngördüğünden daha önce birbirine yaklaşmasını sağladı, fiyatları destekledi" denildi.

OPEC mevcut üretim seviyelerinin korunması halinde yılın ikinci yarısında petrol arz fazlasının günde 160,000 varil olacağını tahmin ediyor.

OPEC'in verdiği bilgiye göre arz fazlası yılın ilk çeyreğinde günde 2.59 milyon varil düzeyindeydi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.