Petrolde arz fazlası olacak

Petrolde arz fazlası olacak

IEA'ya göre global petrol piyasasında 2017'de arz fazlası olacak

A+A-

Uluslararası Enerji Ajansı, global petrol piyasalarının beklenenden ciddi şekilde daha güçlü artan talep ve arzda yaşanan beklenmedik sıkıntıların etkisiyle bu yılın ikinici yarısında dengeye yaklaşacaklarını öngördü.

IEA bugün yayınladığı Mayıs ayı raporunda stoklarda beklenenden daha az petrol olduğunu belirtirken, yılın ilk yarısında petrolde arz fazlasının da 1,5 milyon varil/gün olan ilk tahminlerin altında 800 bin varil/gün civarında olduğunu vurguladı. 2017 yılında petrol talebinde büyümenin 1,3 milyon varil/gün civarında olacağı öngörüsünü devam ettiren IEA, 2016 için talepte büyüme tahminini ise 1,2 milyon varil/günden 1,3 milyon varil/güne çıkardı.

IEA raporunda, "OPEC petrol üretiminin 2017'de ılımlı şekilde büyüyeceğini öngörüyoruz ve global petrol stoklarında 2017'nin ilk yarısında hafif bir artış, ikinci yarısında hafif düşüş gerçekleşmesini bekliyoruz. Yılın tamamında stoklarda 100 bin varil/gün gibi çok küçük bir azalma olacak" değerlendirmesi yapıldı.

Mayıs ayı raporuna göre global petrol üretimi Mayıs ayında 800 bin varil/gün azalarak 95,4 milyon varil/güne indi. OPEC'in üretimi 100 bin varil azalarak 32,61 milyon varil/gün olurken, OPEC dışı üreticilerin arzlarında azalma 650 bin varil olarak gerçekleşti. IEA, OPEC dışı üreticilerin petrol arzlarında 2016'nın tamamı için azalma beklentisini de 800 bin varilden 900 bin varil/güne revize etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.