Piyasa göstergeleri makul seviyelerine dönmeye başladı

Piyasa göstergeleri makul seviyelerine dönmeye başladı

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, darbe girişiminin piyasalara etkisini değerlendirdi

A+A-

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, " Darbe girişimine geniş katmanlı birliktelik içerisinde karşı durularak bertaraf edilmesi, toplumsal kutuplaşmanın giderilmesinin ve demokratik standartların yükseltilmesinin vesilesi yapılmalıdır" ifadesini kullandı.

Ökmen konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Darbe girişimine geniş katmanlı birliktelik içerisinde karşı durularak bertaraf edilmesi, toplumsal kutuplaşmanın giderilmesinin ve demokratik standartların yükseltilmesinin vesilesi yapılmalıdır: Demokratik düzenin zorla kesintiye uğratılma girşimine, topyekun olarak iktidar ve muhalefet tarafından ulusal ve toplumal birliktelik içerisinde engel olunup siyasi ve ekonomik bir kaosa izin verilmemesi toplumsal kutuplaşmanın giderilmesinin, siyasi tansiyonun düşürülmesinin ve demokratik standartların güçlendirilmesinin vesilesi ve iç barışın başlangıç noktası yapılmasını gerektirmektedir. Zira toplumsal kutuplaşmanın azaltılması gelecek dönemlerdeki olası darbe girişimlerinin ve darbe düşüncelerinin zeminini de kalıcı olarak zayıflatacaktır.

Piyasa göstergeleri tekrar makul seviyelerine dönmeye başlamıştır: Askeri darbe girşiminin hafta sonu sadece saatler içerisinde sağlanan sükunete ve normalleşmeye dayalı olarak, para ve sermaye piyasalarında, kamusal hizmet alanlarında yaratabileceği tahribat riskleri tamamen sıfırlanmış, döviz piyasalarındaki ani başlangıç hassasiyetiyle yükselen travma hali yumuşamış, yerli ve yabancı yatırımcıların tedirginliği darbe girişimi öncesindeki kötümser olmayan makul seviyelerine geri dönmüştür. Darbe girişiminin neticelerini, reel ekonomi açısından negatif etki doğuracak önemde görmemekteyiz: Türk ekonomisinin zayıf ve güçlü yanları ve eşleştiği risk algıları darbe girişimi öncesindeki aynı kategorik seviyelerine geri dönmüştür. Risk düzeylerinde değişen bir durum oluşmamıştır. "

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.