Piyasalar küresel gelişmeleri takip edecek

Piyasalar küresel gelişmeleri takip edecek

Piyasalarda resmi tatilin ardından küresel ve jeopolitik gelişmeler izlenmeye devam edilecek

A+A-

Hafta başından beri Kurban Bayramı nedeniyle kapalı olan piyasalarda hafta sonu öncesinde bugün tek gün işlem gerçekleşecek olması nedeniyle hacimlerin düşük kalması, küresel piyasaların takip edilmesi bekleniyor.

Piyasalarda Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun nasıl devam edeceğinin ve ne kadar süreceği yakından izlenirken önümüzdeki hafta gerçekleşecek ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı da piyasalarda yakından takip ediliyor.

Kur Türkiye piyasaların tatil olduğu 4 günde anlamlı bir değişim göstermezken bankacılar kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin bir süre sonra tamamlanabilecek olmasının da özellikle Cuma günleri piyasalarda baskı unsuru olarak ön plana çıkacağını belirtiyorlar.

Resmi tatil öncesi son işlem günü olan 9 Eylül'de günü 2.97'nin hemen üzerinde tamamlayan dolar/TL bu sabah ise güne 08.57'de 2.9705/2.9721 seviyesinde başladı.

Yine 9 Eylül'de 3.15 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1544/3.1564; 3.33 civarındaki euro/TL ise 3.3448/3.3464 seviyesinde bulunuyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi "Tatil sonrası bugün işlemler başlayacak ancak hacimlerin ancak Pazartesi gününden itibaren ortalamalara dönmesini bekliyoruz. Önümüzdeki hafta Fed ve TCMB'nin faiz kararları var. Her iki karar da piyasalarda yön belirleyici olabilir" dedi ve ekledi:

"Bunun dışında Moody's'in başlatmış olduğu not gözden geçirmesinin artık tamamlanma tarihi yaklaştı. Son günü beklemeyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle karar yakın olabilir. Türkiye'nin kredi notunu kaybetmesi ana senaryomuz değil ancak bu risk fiyatlamalarda bir baskı unsuru olarak görülebilir düzeyde. Not indirimi gelirse büyük bir sürpriz ve satış baskısını da beraberinde getirir."

Moody's'in kredi notu gözden geçirmesini 18 Temmuz'dan itibaren en fazla 90 gün içinde tamamlaması gerekiyor. Bu da açıklamanın en fazla 1 ay içinde yapılması gerektiği anlamına geliyor.

SURİYE ENDİŞELERİ

Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun nasıl şekilleneceği ve Rakka'ya uzaması ihtimali piyasalarda takip edilen bir diğer önemli unsur olmaya devam ediyor.

Hem Rakka'ın İslam Devleti (İD) örgütünün en önemli merkezlerinden biri olması hem de Rakka ile Türkiye arasında Suriyeli Kürt milislerin bulunmasının yarattığı endişeler piyasalarda da baskı yaratan unsur olmaya devam ediyor.

Türkiye 24 Ağustos'ta Suriye sınırını İD'den arındırmak ve YPG'nin ilerlemesine mani olmak için Cerablus'a operasyon başlatmış, TSK desteğiyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Türkiye sınırını İD'den arındırmıştı. Operasyonlar halen devam ederken TSK bu süreçte büyük kayıplar vermedi.

Analistler Türkiye'nin Suriye operasyonunda şu ana kadar büyük bir zaiyat vermediğine ancak operasyonların kalıcı ve daha geniş bir arazide sürdürülmesi olasılığının bu durumu değiştirebileceğinden endişe ediyorlar.

Beklentilerin altında Ağustos ayı enflasyon verilerinin ardından tahvil bono getirilerinde başlayan düşüş eğilimi de küresel piyasalardaki bozulma ve iç gündemdeki endişelere rağmen kısmen de olsa devam ediyor.

Enflasyondaki düşüşün TCMB'nin faiz indirimlerinde elini kuvvetlendireceği beklentisi özellikle kısa vadeli tahvil getirilerinde daha belirgin bir düşüş eğilimini beraberinde getiriyor. Düşüş eğilimi zaman zaman kar satışlarıyla duruluyor.

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz 9 Eylül'de spot kapanışta ortalama yüzde 9.68 valörde son işlemde yüzde 9.76 oldu. İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise bileşik faiz ise 9 Eylül'de spot kapanışta yüzde 9 oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.